Yeni Hobim (5) Unity, GameDev, ML ve Blender

Önceki Yeni Hobim yazılarımda farklı farklı konuları öğrenip pratikler yaptığımdan bahsetmiştim. Fakat genel ilgim yapay zeka, 3d, ai, ar ve gamedev etrafından dönüp durdu.

Galiba son 1 aydır artık ilgim biraz daha odaklandı ve netleşti diyebilirim.

Öğrenmek bir süreçtir ve bazen bir şeyi öğrenirken kendinizi sadece o şeyi öğreneceğim diye kısıtlamamanız gerekir. Bazen öğrendiğiniz şey sizi farklı şeylere götürür yada öğrendiğinizden daha iyi bir alternatif vardır onu öğrenirsiniz.

Benim öğrenme ve üretim süreçlerimde genelde böyle işliyor hep kendimi yenileyerek öğreniyorum. Bir şeye takılıp kalmamaya çalışıyorum.

Emin olana kadar yada geleceğini ön görebildiğim kaynakları bulana kadar değişimden korkmuyorum.

Unity, GameDev, AR ve ML

Uzun süredir hangi oyun motorunu ve hangi programlama dilini kullanmalıyım sorununu kendime soruyordum. Uzuuuuuuuuuuuun araştırmalardan sonra Unity karar verdim.

Unity en yaygın kullanılan oyun motorlarından birisi olmanın yanında geleceği parmak ve çok iyi topluluğu olan bir oyun motoru.

Yeni getirdikleri ve henüz beta aşamasında olan DOTS alt yapısı ise tartışmasız geleceğin oyun motorlarının kullanacağı alt yapı olacak. Multi Core ve Data Orianted programming kesinlikle bir gelecek diye düşünüyorum.

Unity seçmemin diğer sebepleri ise benim diğer ilgi alanlarım ile çakışması.

AR: Augmented Reality uzun vadede uğraşmayı düşünüyorum. Projeler yada oyunlar yapabilirim bleli olmaz unity bu konuda çok iyi bir tecrübeye ve altyapıya sahip.

AI ve ML: Yapay zeka zaten en çok ilgi duyduğum konulardan birisi. unity saolsun daha 3 ay önce ML Agents isimli yapay zeka eğitme alt yapısını duyurdu ve bütün endüstri şu anda bunu öğreniyor.

GameDev: kısa vade ve uzun vadede oyun geliştirme ana hedeflerimden birisi diğer konular aslında biraz yan ilgilerim diyebilirim. Benim ana ilgim alanım oyun geliştirme olacak ve yavaş yavaş protip yapma hızımı ve paylaşımlarımı bu konuda arttıracağım.

Hatta yaptığım çok basitte olsa ilk prototip-oyunumu yayınladım bile buyurun aşağıdan tıklayıp indirin 🙂

Unity öğrenmeye halen devam ediyorum ilk prototip bakarsanıza anlarsınız zaten aşırı basit ve acemice bir oyun. geliştirdikçe daha karmaşık ve güzel oyunılar planlıyorum.

Özellikle farklı farklı temalar içeren gamejam lere katılarak tecrübe kazanmayı planlıyorum.

Oyun geliştirme konusuyla sizde ilgileniyorsanız fikirlerinizi yazın.

Hazır Türkiye den deli gibi oyun ve oyun şirketi satışları oluyorken bence bu trene tam binme zamanı ben size diyeyim… 👍

Daha oyun sektörü dünyada halen 1 trilyon dolar hacme ulaşmadı önümüzdeki 5-10 içinde ulaşacak bu pastadan ne koparsak kârdır. 😁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir