Yazılım Politikası Gerekiyor

Özellikle son dönemde sık duyduğumuz ve önümüzdeki yıllarda daha çok duyacağımız konulardan biri olacak teknolojik gelişim ve toplumsal kalkınma konularıyla ilgili sözel çok şey söyleniyor. Siyasi ve politik atıflar hedefler konuluyor. Girişimcilere ve sanayiye hibeler krediler yağdırılıyor fakat teknolojik gelişimin altı tam olarak çizilmiyor ve lisanslı veya açık kaynak yazılımın farkı ve açık kaynağın avantajı gözden kaçıyor.

Artık makinelerin araç olduğu ve iyi yazılım ön plana çıktığı dünya teknolojilerinde sadece araçlara odaklanarak ve yazılım kısmını önemsemeyerek hata yapıyoruz.

Lisanslara boyun eğiyor ve yıllarca lisanslara para aktararak boyunduruk altında kalıyoruz.

Örneğin güncel yaşanan bir olaydan alıntı yapacak olursam; Anka insansız hava aracı üretimi yapılırken yazılım kısmının önemsenmemesi yüzünden İsrailin Heronlarda kullandığı yazılımın aynısının Anka kullanıldığı öğrendik. Yapılan resmi açıklamada bunun araçsal kısmının daha önemli olduğu söylendi. Büyük hata ! Hem lisans açısından hemde güvenlik açısından büyük zaafiyettir. İran ‘ın Amerikan insansız hava araçlarını süzüle süzüle indirebilmesinin gücü yazılımsal bir altyapıdan kaynaklanmaktadır.

Yazılımın önemini kısa vadede ve dar bir pencereden görmek çok zordur. Bu konuda eğitimli olmak ve kendini geliştiriyor olmak gereklidir. Açıkçası alınan sertifikalarda yeterli değildir sertifikalar bir şey ispatlamaz. (Bu konuyu ayrıca bir gün yazacağım)

Gelecek iyi yazılımlarla yönetilen araçlarla olacaktır. Askeri bir örnek verdim fakat hayatın her alanında yazılımlara ihtiyacımız var.

Peki Türkiye’de yazılım üretmek yeterli mi? Hayır değil.

Açık kaynak yazılım üretmek gerekiyor. Sadece yazılım üretilmesi konusunda odaklanılırsa hata yapılır.

Microsoft ‘a veya kurumsal yazılım üreticilerine her ay veya her yıl lisans parası ödemenin hiç bir mantıklı yanı yoktur. Açık kaynak yazılım ülkede gelişmiş olsa ve bizzat devlet açık kaynak yazılımlara ilgi gösteriyor olsa hem lisans parasından hemde güvenlik zaaflarının çoğundan kurtulmuş olacaktır.

Pardus örneğinde gördük böyle maaşla ve devlet emriyle desteklenecek bir açık kaynak yazılım anlayışından bahsetmiyorum.

Tamamen özgür ve toplulukların kendiliğinden oluştuğu bir açık kaynak kültürün gelişmesi için çalışmaların yapılması gerektiğini kastediyorum. Bu işe elbette beyin, kaynak ve para ayırmalısınız fakat kontrol hastalığınızdan kurtulmalısınız. Devletlerin en büyük hatası aşırı kontrol kurma merakından gelir.

Gelişmiş ülkelerde artık siber bakanlık, bilişim bakanlığı, teknoloji bakanlığı gibi ayrı bakanlıklar kurularak İŞİN EHLİ insanlar buralarda görevlendiriliyor ve gerçekten vizyon sahibi insanlar ülkenin teknolojik geleceğini inşaa ediyorlar.

Bizimde artık teknolojik geleceğimizi inşaa etmek için resmi ve katı devlet kurumlarından kurtulup özgür-bağımsız yapılara ve bu yapıları destekleyecek bir bakanlığa ihtiyacımız vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir