WordPress Tema ve WordPress Altyapısı

WordPress ilk çıktığında bir kişisel blog sistemi olarak ortaya çıktı. Binlerce, Yüzbinlerce insan WordPress sayesinde kişisel blog sahibi olabildi. Yıllar geçti. WordPress bir içerik yönetim sistemi haline (CMS) geldi.

Bu sayede blog klişesinden kurtuldu. Gelişmiş wordpress tema yapısı sayesinde firma siteleri, portallar, haber siteleri kurulabildi. Her içerik için bir yapı kurulması için önü açıldı.

Çok değil son 2 senedir. WordPress bir web uygulamasıdır. (Web Application) Gelişmiş bir altyapıdır. Uygulama ve kullanım alanları sınırsızdır.

WordPress bu gelişmiş altyapısıyla birlikte tasarım ve kullanım biçiminden hiç taviz vermedi. Belkide diğer sistemlere üstün gelmesinin sebebi budur. Özellikle panelinde sadelikten ve kullanışlılıktan uzaklaşmadı. Son kullanıcıyı yarı yolda bırakmadı .Bunun meyvelerinide topladı. Geliştiriciler güzel wordpress temalar ve gelişmiş eklentiler yaptılar.

Şu an itibariyle resmi eklenti sayısı 19,509 dur.  Bu sayı sürekli artıyor. Resmi olmayan ve wordpress.org a yüklenmeyen eklenti sayısı hiçte az değil. Bizzat bildiğim en az 50 eklenti var. Bilmediklerim 10-20 katıdır. Buradan toplam eklenti sayısının 23000 gibi bir rakam olacağını çıkartabiliriz. En kötü ihtimalle bu rakama ulaşılır.

Özellikle wordpress için yazılmış bot eklentilerini işin içine katarsak sayı 40000 rahatlıkla olur.

WordPress gelişmiş kütüphanelere sahip. Sadece site veya tema değil web uygulamalar yazmak için bu altyapılar yeterli olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir