WordPress Sunum – Acemiler için başlangıç kılavuzu

Arkadaşlar wordpress e yeni başlayanlar için bir sunum hazırladım hem hızlıca hemde ayrıntılı bir biçimde wordpress sistemini öğrenebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Sunumu pdf olarak indir: [download id=”11″]

İçerik:

WordPress

Dünyanın en çok kullanılan web içerik sistemidir.
Açık kaynaktır, ücretsiz edinilebilir.
PHP dili ile yazılmıştır.
Dünyada yüz binlerce gönüllü geliştiricisi vardır.
Milyonlarca kullanıcısı vardır.
Kişisel, Kurumsal, Kamusal, Ticari…vb alanlara kullanılabilir.
9182 adet eklentiye sahiptir. (kaynak: wordpress.org)
Ücretli, ücretsiz on binleri geçen sayıda tema vardır.

Özellikleri

WordPress başlarda bir blog sistemi olarak ortaya çıkmış olsa da zamanla çok gelişerek bir içerik yönetim sistemi (CMS) haline gelmiştir.
Açık kaynak olduğundan ücretsiz edinilebilir ve masraf içermez.
Kullanımı basittir kendi kendinize öğrenebilir ve kurabilirsiniz. Makaleler yazabilir, günlük tutabilir, haber sitesi kurabilir, firma tanıtım, kurumsal site, alışveriş sitesi, mikro site, protfolyo sitesi…vb bir çok içerik için çözüm olarak kulanılmaktadır.
Kimler Kullanmalı?
Wordpress’in çözüm olanakları, geliştirilen eklentiler ve tema çeşitliliği sayesinde neredeyse sonsuz. Hayal gücünüzün sınırı ne ise wordpress ile yapabilcekleriniz o kadar.
Eğer; web sitesi nasıl yapılır veya web tasarım nedir bilmiyorsanız, alanadı.com gibi özel bir isimde site açmak istiyorsanız, web sitesi açmak için bütçeniz düşükse, açık kaynak projeleri seviyorsanız, kolay bir çözüm arıyorsanız wordpress kullanmalısınız.
Nasıl Ücretsiz WordPress Blog Açarım?
Eğer alanadı.com gibi bir isim satın almak istemiyorsanız yada internette ücretsiz blogunuz olsun istiyorsanız. www.wordpress.com adresinden ücretsiz bir üyelikle alanadı.wordpress.com biçiminde bir blog açabilirsiniz. yüzlerce tema çeşitliliği ile blog’u kendinize göre özelleştirebilirsiniz fakat açtığınız bloga eklenti yükleyemez ve tam olarak özelleştirme yapamazsınız. Bu tür siteler çoğunlukla kişisel kullanımlar için açılıyor.
Nasıl Ücretli WordPress Blog Açarım?
İhtiyaçlar: Alanadı + Hosting + WordPress = Şehriye Çorbası
Öncelikle bir domain-alanadı almanız gerekiyor. sinanisler.com gibi. Bu alan adını isimtescil.net veya grikare.com gibi hosting ve alan adı satıcılarından sağlayabilirsiniz. Ayrıca alan adının yanına hosting (barındırma ) hizmeti almanız gerekmekte. Bu hizmetleri satın aldıktan sonra wordpress-tr.com adresinden veya wordpress.org adresinden wordpress dosyalarını indirip kendi alanınızda kurulumunuzu yapabilirsiniz.
Wordpress Nasıl Kurulur?
Ayrıntılı Açıklamalar-Kaynaklar:
tr.wikipedia.org/wiki/Barındırma_hizmeti
tr.wikipedia.org/wiki/Alan_adı_(internet)
wordpress.org wordpress-tr.com

“WordPress Sunum – Acemiler için başlangıç kılavuzu” için 5 yorum

  1. Çok Teşekkürler Artık Joomla Sıkmaya Başlamıştı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir