WordPress ile SEO (SEO 2)

Bu yazıdan önce yazdığım Genel Seo Bilgisi ve İçerik (SEO 1) yazısını okumanızı tavsiye ederim yazılar bir seri biçiminde ilerlemektedir.

Kısaca wordpressten bahsedecek olursak; WordPress bir içerik yönetim sistemi-alt yapısıdır. WordPress alt yapısı ile her türlü web sitesi yapabilirsiniz.

Bu konuda örnek siteler arıyorsanız resmi wordpress sitesinin Showcase sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Burada uzunca neler yapabileceğinizi daha önce bir çok yazımda anlattım siteyi gezerek okuyabilirsiniz. WordPress ‘in diğer içerik sistemlerinde olmayan bir çok avantajı vardır. On binlerce eklenti, yüz binlerce tema ve bir o kadar wordpress tasarımcısı-programıcısı bulunmaktadır.

SEO açısından bakacak olursak güzel içerikler ve temiz kodlar ile bir site açmak için wordpress temaları ve eklentileri birer nimettir. Bu yüzden SEO konusunda en çok kullanılan araç, script ve eklentiler wordpress alt yapısı ile gerçekleşmektedir.

SEO içerik ve standartların bir araya gelmesi ile oluşur en orjinal içeriği, hızlı ve temiz bir kod alt yapısı altında arama motorlarına sunduğunuzda rekabet edebiliyorsunuz. Eğer rakiplerinizle yarışacak şartlarda kodlarınız temiz, seo uyumlu değilse istediğiniz kadar rekabet edin her zaman bir adım geriden ilerlersiniz.

İşte yukarıdaki sebeplerden ötürü wordpress alt yapısını kullanmalıyız. Peki wordpress’in hangi kaynaklarını kullanmalıyız?

Aşağıda sırasıyla wordpress ile adım adım nasıl seo yapacağınız ve temel olarak neler yapmalısınız yazıyor;

  1. Orjinal sitesinden son sürüm WordPress ‘i indirip kurmalısınız.
  2. SEO uyumlu wordpress tema bulmalı ve kurmalısınız. Kurduğunuz temanın SEO uyumluluğu ve W3 standartlarına uyumluluğu ne kadar iyi olursa arama sonuçlarına etkisi o kadar büyük olur. Güvenmediğiniz insanların yaptığı temaları kullanmayın. Örneğin wordpressin resmi sitesindeki Themes dizininden temaları seçebilirsiniz uzmanlar yüklenen temaları inceleyip onaylıyor. Onun dışında bir wordpress uzmanına özel olarak SEO uyumlu wordpress tema yazdırabilirsiniz. En güçlü SEO orjinal tema olur.
  3. Sonrasında sitenin ana dizininde .htaccess dosyasını oluşturup chmod 777 yaparak Permalink ayarlarınızı yapmalısınız.
  4. WordPress ‘in Google XML Sitemaps eklentisi bulunuyor. İndirip kurmalı ve ayarlarını yapmalısınız.
  5. En önemli ayarlardan biri olan All in One SEO Pack eklentisini kurmalı ve sitenizin temel SEO ayarlarını yapmalısınız.

Tüm bunları yaptıktan sonra işin %20 si bitmiş oluyor. İşin büyük kısmı içerikle ilgili sitenizde orjinal ve yararlı içerikler yazarak insanları sitenizde tutacak makaleler yazın. Google orjinal içeriğin değerini bilir. Ve en sağlam seo orjinal içerikle birleştiğinde olur.

Bir sonraki yazı E-ticaret ve Seo olacak.

Not: Bu yazılanlar temelleri ele almaktadır. SEO çok ayrıntılı ve bir çok detay içeren bir konudur bu yüzden ciddi işleriniz için profesyonel seo danışman bulunuz.

** Google SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir