Vimeo.com Engellenme Süreci ve Bize Kazandırdıkları

Vimeo.com engellendi haberleri, feedleri her yerde görülmeye başlandı.  30 Eylül 12:00 [1]

Bir çok insan söylenmeye, mızmızlanmaya ve küfretmeye başladı. [2]

Bu arada ben videonun bulunduğu sayfanın nerede olduğunu etrafa sorarak buldum ve suç unsuru denen şey bir millet vekilinin yarı erotik videosu olduğunu tespit ettim. [3]

İlk iş video sayfasında bulunan FLAG butonuna tıklayarak içeriğin XXX içerdiğini vimeo.com yetkililerine bildirdim daha sonra videoyu yükleyen kişiye ulaşmaya çalıştım kişinin isim soyad ve facebook hesabına ve ailevi bilgilerine kadar bilgiler elde ettim (gizliliğine saygımdan adını açıklamıyorum) vakit kaybetmeden kendisine ulaşarak videonun doğurduğu sonuçları anlattım ve silmesini söyledim. [4]

Aradan 5-10 dakika geçmedi ki video silindi. Az önce kontrol ettim adamın üyeliği de silinmiş vimeo.com yaratıcı içerik yüklemeyenlere müsamaha göstermediğini çoğumuz biliyoruz. Keşke Milletvekili de bilseymiş  onuda geçtim TİB  ‘in bilmeyişi de ayrı bir ironidir.

Videoda silindikten sonra milletvekiline ve TİB ‘e mail attım. Attığım maillere pek güvenemedim günlerden perşembe ve cuma günü tembellik edip açmayabilir ve haftasonunu araya sokabilirlerdi bu gibi süreçleri (tembellikleri) daha önce yaşadık.

Milletvekilinin bürosuna telefon açtım buradan numaraları alıp sizde bir “merhaba” diyebilirsiniz.  Telefonda ismimi söyledim ve kendisinin çıkmasını bekledim bir talimat vermiş olacak ki konuyu söylediğimde sekreteri miletvekiline bağlamadı ama “videonun silindiğini biliyoruz gerekli işlemleri yaptık 12 saate açılacak” dediler [5] ve ben içim rahat bir biçimde telefonu kapatım.

Friendfeed’te vimeo’nun açılacağı müjdesini verdim. [6]

Şimdi vimeo.com’un yasaklanması ve açılması süreci benim açımdan yukarıdaki gibi gerçekleşti. Siz bu süreçte ne yaptınız?.. Öz eleştirinizi yapmayı unutmayın.

Sonuç: Bu dava ve yaşananlar bizim için bir kazanımdır. Davayı açanın, videoyu yükleyenin, videonun içeriğinin bir önemi yoktur. Mağdur olanlar olarak bizim ne yaptığımız önemlidir. İnternetin gerçekte ne olduğunu anlamayan hakim, savcı ve şikayetçiler yüzünden mağdur oluyoruz. Artık bu gerçeği su berraklığıyla farketmelisiniz.

Her şeye rağmen mağduriyeti atlatmanın yolu var.

Vimeo.com olayı bize bunu başarabileceğimizi öğretti artık sorumluluk alma zamanı kapanan siteleri açmak mümkün. Bu davayı emsal olarak kabul etmeliyiz ve başka davalarda yapılması gerekenler şunlar, örnek vereyim:

Davalı: Youtube

Davacı: ADD ..vs (dosya ayrıntılarını şu an net bilmiyorum)

Davalı Videolar: nnnnnnnnnnnnn

Yapılacak Şeyler:

1– Videoları youtube moderatörlerine şiakyet ederek yada yükleyen kişilere ulaşarak videoları sildirmek

2– Davacıya ulaşıp suç unsuru videoların kaldırıldığını bildirmek ve şikayetini geri almasını sağlamak.

3– Koltuğumuza yaslanmak ve youtube.com ‘un açılmasını izlemek.


Bunları kim yapacak?

Ref: [1] [2] [3] [4] [5] [6]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir