Ücretsiz VPN: Opera Tarayıcısı

Bu bir yazı serisidir. Sizlere ücretsiz VPN, Proxy ve TOR ağı ile internet engellemelerini aşmanın yollarını öğreteceğim.

Sebebi ne olursa olsun hiç bir durumun bilgiye ve habere erişime engel için bahane olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Opera VPN kısmen yeni sayılır. Bu yüzden pek bileni yok. 2019 Mart ayında duyuruldu. Opera tarayıcısı ile birlikte gelene bir Proxy üzerine kurulu bir sistem. VPN diye geçiyor ama aslında bir Proxy. (Opera Tarayıcısı Link)

Normalde tarayıcıyı ilk kurduğunuzda bu ayar kapalı geliyor fakat ayarlardan iki tık kolayca açıyorsunuz.

Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika diye 3 ayrı sunucu seçebiliyorsunuz. Bulunduğunuz konum için en uygun hızlı ping hangisi olacak ise onu seçebilirsiniz.

Ben genellikle Avrupa kullanıyorum bazen Avrupa yavaşlarsa Amerika kullanıyorum. Asya tavsiye etmem aşırı yavaş ve ping yüksek oluyor.

Şu an piyasadaki en kolay ve en hızlı VPN seçeneklerinden birisi bu çünkü tam oalrak VPN değil 😁

Opera bunu VPN olarak pazarlıyor fakat arka planda bir proxy çalışıyor. VPN denmesinin sebebi milletin engelleri aşmak için VPN termini bilmesinden kaynaklanıyor genelde proxy ne bilen yok ama VPN denince akla hemen ne olduğu geliyor. Adamların niyeti de bu zaten. Biraz pazarlama taktiği kullanıyorlar.

İşin güzel tarafı sadece masaüstü değil aynı zamanda tablet ve telefonlarınız içinde Opera VPN mümkün. Şu linkten playstore opera ulaşabilirsiniz.

Google Chrome veya Firefox kullanıyor olsanız dahi muhakkak Opera tarayıcısını kurun. Kenarda dursun.

Ne olur ne olmaz… 😎

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir