TCMB Kasasına Altın Gibi Bitcoin Almalı

Devletimizin işi gücü bitcoin ve blockchain teknolojisine ve buna yatırım yapanlara sağılacak inek muamelesi yapmak.

Her yeni teknolojide ve yenilikte olduğu gibi devlet sıradan refleksini göstererek yeniliklere karşı duruyor. Bu sadece bide değil tüm dünyada da öyledir. Hoş bizde durum biraz daha vahim.

Haliyle politikalar içerisinde bu teknolojiyi anlamak ve Singapur gibi teşvik etmek yerine anca gelirler ve vergiler üzerinden bir entegrasyon peşine düşülüyor.

Bitcoin ve blockchain teknolojisi önümüzdeki bin yılın teknolojisi.

Blockchain çocuklarımız ve torunlarımıza bırakabileceğimiz en büyük yatırım olabilir. Maddi yatırım demiyorum teknolojik yatırım kastediyorum.

21. ve 22. yüzyılda bu teknolojinin ne kadar büyüyeceğini herkes görecek. Bugün karşı çıkılmasının tek sebebi merkez bankalarının paralarını güçlü tutama isteğidir. FAKAT ona rağmen blockchain teknolojinin ne kadar büyüdüğü ortada. Durdurulamaz bir sistemi kim nasıl durduracaklar merak ediyorum.

Kontrol etmeye çalışmak yerine benimsemek ve iş akışlarımıza entegre etmemiz lazım.

Bu yüzyılda Dünyayı değiştirecek ve şekillendirecek üç teknoloji bulunuyor.

Bu üç teknoloji o kadar devrimsel ve ilkesel değişimlere neden olacak ki bildiğimiz ve yaşadığımız her şey değişecek. İnsan olmanın ve yaşamanın manası bile değişecek.

Bu teknolojilerden hiç birisi diğerinden önemli yada üstün değil, hatta birbirlerini tamamlayıcı özelliklere sahipler.

  1. Quantum İşlemciler (Q Bilgisayarlar)
  2. Yapay Zeka (AGI)
  3. Blockhain (Blokzinciri, Bitcoin ve dApps)

Quantum İşlemciler

Quatum işlemciler bildiğimiz veri işleme ve analiz etme mantığını değiştirecek. Eskiden milyarlarca dolara inşaa edilen süper bilgisayarların yerini bir ev veya araba parasına alınabilecek quantum bilgisayarlar alacak.

İlaç yapım, aşı yapım, karmaşık uzay hesaplamaları ve aylık yada yıllık havadurumu hesaplamaları gibi bütün hesaplamaları saniyeler belkide dakikalar içinde ileride yapabileceğiz.

Bu teknoloji şu anda emekleme aşamasında ve yeterli hıza ulaşmış değil yada yeterli hızda işlevsel quantum işlemci varsa piyasada yok bize duyurulmuş değil.

Yapay Zeka

Yapay zeka derken AGı kastediyorum yani Artificial General Intelligence. Başka bir deyişle Super Intelligence. Hani bu filmlerde insan gibi konuşan, düşünen ve çözüm üretebilen yapay zekaları kast ediyorum.

Kendi varlığının ve çevresinin varlığının farkında olan bir yapay zeka insanlığın gelişimini ve bulunduğu ülkenin zenginliğini milyonlarca kat arttıracak bir buluş olacak.

Dünyanın en zeki 100 bilim adamının bir probleme odaklandığını düşünün ve onu 100 ile çarpın işte gerçek bir Yapay Zeka bu kadar güçlü ve etkili olabilir.

Buna henüz yakın değiliz ilkel seviyede Yapay Zeka dedikleri çoğu şey sadece sohbet botu. Soru cevap gibi kendi rpogramının ötesine çıkmayan yazılımlardır. Örneğin Google Bot, Siri ve Alexa bunlar sadece sohbet botlarıdır.

Bilim adamlarına göre Gerçek Yapay Zeka önümüzdeki 20 içerisinde gerçekeceşecek diyorlar.

Blockchain (Blok Zinciri ve Bitcoin)

Bitcoin binlerce yıldır yapamadığımız bir şeyi başardı.

Bize aracızı ticaret yapma olanağı sundu. Sınırlı sayıda miktara sahip bir değer saklama platformu sağladı. Manipüle edilemez uluslararası bir veritabanı sağladı. Tam bağımsız hiç bir kişinin ve merkezin kontrol edilemez sistem sundu.

Ben işin teknoloji kısmına daha çok değer veriyorum. Bitcoin in değeri bugün 10 bin olur yarın 1 milyon olur.

Mesele o değil asıl mesele bu teknoloji ile üzerine inşa edebileceğimiz teknolojiler ve hizmetler.

Bitcoin sayesinde bugün çok değerli ve tamamen merkezsiz biçimde çalışan başka ağlar doğdu ve büyüyorlar.

Bitcoin bu teknolojinin temellerini atan ilk coin fakat geleceği tek başına bitcoin gerçekleştirmeyecek.

Blockchain şu anda emekleme aşasında ve teknolojik temellerini atmaya uğraşıyor.

Bu teknolojiler eğer kabul edilmez ve görmezden gelinirse bildiğiniz bütün dev şirketleri tahtından devirecek. Akıllı olanlar devlerden bazıları blockchain mühendisleri çalıştırmaya başladı bile.

Aklıma gelen bir kaç marka ve kurum söyleyeyim; Google, Netflix, Amazon, Spotify, HSBC ve Youtube gibi devlerin hepsine alterantif blockchain projeleri geliştiriliyor.

Bunların kabul görmesi ve büyümesi zaman alacak. Zaten söylediğim siteler ve teknolojileride bir gecede oluşmadı. 10 yıl 20 yıl süren bir süreç bunlar.

Fakat tahminde bulunacak olursam blockhain şu anda yolun yarısını tamamladı önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde çok hızlı blokchain teknolojilerinin yükselişini izleyeceğiz.

Düşünsenize blockhain üzerine kurulu bir devlet yönetim sistemi ve hiç bir şekilde yolsuzluğun yapılamadığı yapılırsada kabak gibi herkes tarafından görülebildiği bir teknoloji ile ne kadar şeffaf ve temiz bir devlet yönetimi yapılabilir. Böyle bir toplum ne kadar refaha ulaşır. Sadece bir düşünün…

Blockchainin önemini market hacminin büyümesiyle daha da iyi anlayacaksınız.

Bugün toplamda 1-2 trilyon dolar gibi bir hacimden bahsediyoruz.

Fakat bu market hacmi 10 trilyon yada 100 trilyon dolarları geçince neler olaca kgöreceksiniz.

Blockchain projelerinin yada blockchain zengini kişilerin IMF gibi ülkere borç vererek yada dev sosyal projelere el atamaya başlamasıyla oyunun kuralları değişecek.

Blockchain projeleri ve bankaları IMF gibi devletlere borç verecekler.

Şu anda bile blockchain üzerinde dolar ve euro borç para alabiliyorsunuz. 100 bin euro gibi bir miktarı 110 bin euro ödemeli taksitli almanız mümkün.

Şunu anlamanızda fayda var.

Blockcain sadece para değil. Blockcain sadece teknoloji değil. Blockcain sadece sistem değil.

Blockcain bunların HEPSİ

1 Milyon Dolar Bitcoin Kaçınılmaz

Merkez bankaları sorumsuzca ve zenginlerini korumak için yarattıkları balonlar ve enflasyonlar karşısında vatandaşları tarafından güvenlerini yitirdiler.

Bu güven kaybı hızlanıyor. Dünyanın en büyük ülkelerinde bile ilk ekonomik sorun varlığında otobüsün altına atılan ilk grup halk oluyor.

Bitcoin ve Blockchani teknolojilerinin başarılı olması kaçınılmaz çünkü bu sadece teknoloji değil aynı zamanda halkın kendi değerlini tekrar ele almasının tek yolu.

Halkların ve Kurumların Coinlere yatırımları durmayacak tam tersi katlanarak artacak.

Şahsen bunun gerçekleşmesi beni hiç korkutmuyor. Çünkü her vatandaş gibi bende hiç durmadan artan ev fiyartlarına, arsa fiyatlarına ve hiç bitmek bilmeyen enflasyonlardan bıktım.

Bütün ekonomik modelleri görmezden gelen ve vurdum duymaz sadece zenginleri gözten merkez bankalarının artık ya tamamen yok olmaları yada dönüşüm geçirip çağa ayak uydurma zamanlarının geldiğini düşünüyorum.

Merak etmeyin kurumlar yok olmaz sadece dönüşür o yüzden bütün devletlerin ve kurumlarının dönüşeceğine inanıyorum. Dönüşemeyenler koltuklarında olacak ve yerine gelecek yeni nesil bu dönüşümleri gerçekleştirecekler.

Oyunun kuralları değişiyor demeyeceğim. Oyunun kuralları çoktan değişti.

Artık oyuna ayak uyduranlar var olacak, gerisi ayak uyduranlara köle olacak…

Ben TCMB nin yerinde olsam. Altın gibi merkez bankası kasasına bitcoin alırım ve gelecek nesillere bir varlık bırakırım. Bugün 10.000 adet bitcoin 300 milyon dolar yapıyor bir şahıs veya kurum için büyük bir miktar fakat bir devlet için hiç…

Bitcoin ve Blockchain’i erken benimseyenlerin kaybetmesi imkansız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir