M.E.B. Çevrimiçi Eğitimler ve Fatih Projesi

Doğumu 1975-1990 arasında olanlar bilir.

Annelerimiz Babalarımız bizlere “Oğlum bizim dönemimizde eğitim çok zordu. Şu kadar yol yürümek zorunda kalırdık. okuldan önce-sonra bu kadar çalışmamız gerekirdi. Ailemiz zengin değildi bu sebeple okumak çok zordu. Bu kadar kardeşim okuyamadı. Okulunun değerini bil. Öğren.” Derler.

Türkiye’de eğitim yaygınlık açısından bakarsak büyük oranda iyileşti. Bugün çocuklarımıza benzer hayıflanmaları yapanlarımız çok azdır. Ülkenin ücra bir köşesinde OHAL dan çıkmış illerde doğmamışsak eğitim görme ve okul bulma sıkıntısı çekmedik. Anne ve Babalarımızın yaşadığı sıkıntıları yaşamadık. Bu sebeple günümüz eğitim yaygınlığından memnunum.

Elbette durum güllük gülistanlık değil halen eğitim kurumu olmayan “köyler” var. Benim öğretmen olan kuzen veya arkadaşlarım benzer yerlerde öğretmenlik yaptılar.

Orada yaşananları biliyorum. Zaman zaman kitap kampanyaları ile bu okullara kütüphane kuruyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının ülkenin her köşesinde aynı kalitede okulları yok. Fakat olması için çaba sarf etmediklerini söylemek haksızlık olur.

Bununla birlikte niteliksel sorunlar da yok değil. Nitelikli eğitim, düşünen öğrenci, etkin öğrenme gibi çağdaş eğitim verilen okul oranı yüksek değil. Kalite standartlarının, Öğretmen standartlarının iyileştirilmesi on yıllar alan konulardır. Bazı sorunların göz açıp kapatılana kadar çözülmesi beklenemez. Bu konuları düne kadar ülke gündeminde tartışmıyorduk.

Eğitim büyük oranda iyileşti fakat her yerde kalite aynı değil diyoruz. Fakat günümüzün çok büyük bir farkı var. Artık İnternet gibi özgür bir ortam söz konusu. Buna erişmek kolay ve ucuz.

Malum Cep Telefonu yaygınlığını düşünürsek ve GSM operatörlerinin çok ucuz İnternet hizmetleri İnternete erişimi kolaylaştırıyor ve yaygınlaştırıyor. ADSL yaygınlığı da hızla artıyor.

Dünya Bankasının 2010 yılında yayınladığı istatistiğe göre Türkiyede internet erişim oranı % 39,82 dir. Arjantin, Gürcistan, Azerbaycan, Hindistan gibi ülkelerin önündeyiz. Fakat yeterli değil bu oranın %90 olması gerekiyor. Altyapılar hızla artıyor. 2020 ye kadar şirketler bu hedefi tutturacağa benziyor.

İnternet özgür bir kütüphanedir. İnternet açık bir okuldur, üniversitedir. İstediğiniz her konuda bilgiye ulaşmanız mümkündür. Yeter ki bir amacınız olsun. Amacınız öğrenmek ise İnternet size çok iyi içerikler sunabiliyor. Aradığınız içerik 14. Y.Y.  bir Vatikan belgesi olmadıkça istediğiniz her şeye ulaşabiliyorsunuz. Nitekim son dönemde eski belgelerin dijitalleştirilmesinde hız arttı ve bir kaç sene sonra orta çağ Avrupa, orta çağ Osmanlı belgelerine dahi ulaşabileceğiz.

İnternet bilginin dolaşımını hızlandırdı ve kolaylaştırdı. Fakat kaliteli içerik konusunda halen yetersizlikler söz konusu denilebilir. Eğitim Bakanlığı takdirle karşıladığım uygulamalara imza atıyor.

Gelin bunlar neler inceleyelim.

MEB Eğitek (Yazarlık Yazılımları Projesi)

Burada başlıca; Web Sayfası Hazırlama Yazılımı, Resim İşleme Yazılımı, Vektörel Grafik/Animasyon Hazırlama Yazılımı, Video İşleme Yazılımı,  Ses İşleme Yazılımı gibi konularda eğitimler bulunuyor.  Eğitimlere Çevrimiçi erişerek izlemeniz mümkün.

Ayrıca Okulların hazırladığı Materyaller diye bir bölüm var. Konuya özel video eçekimler veya animasyonlar yapılmış. Çocukların konuları kavraması için online materyaller hazırlanmış. Çocuklara bu materyaller okulda ders sırasında da izletilebilir. Öğrencinin evde interneti varsa evde de izletilebilir. Bu sayede öğrenci konuyu öğretmenle veya öğretmensiz öğrenebilir.

MEB Uzaktan Eğitim >

Bu portalda da yine video eğitimler bulunuyor. Özellikle Adobe programları anlatılıyor. Aslında bu Marka tekeli pek hoş değil.

MEB İnternet TV >

Burada ilkokul, ortaokul, lise eğitimleri bulunuyor.  İçeriği çok zengin. Okul Öncesi, İlköğretim, Ortaöğretim, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Belgeseller, Kişisel ve Mesleki Gelişim Programı, Çizgi Film ve Masallar, Genel İzleyici, AİO-AÖL-MAL İletişim, Rehberlik Konularda video eğitimler bulmak mümkün.

MEB Yüz Temel Eser >

Burada milli eğitim bakanlığı tarafından seçilmiş 100 Temel eser bulunuyor bu eserler Anı, Biyografi, Deneme, Fıkra, Gezi, Hikaye, Masal, Roman, Şiir, Tiyatro kategorilerinde sınıflandırılmıştır. Dünya edebiyatında bulunan klasikler ve Türk edebiyatından tanıyacağımız kişilerin kitapları bulunuyor. Bu eserleri .pdf veya .txt gibi formatlar indirip okuyamıyorsunuz. Sesli olarak dinleyebiliyorsunuz. Engelli vatandaşlar için yararlı bir site diyebiliriz. Fakat alternatif olarak .pdf  indirilebilir olsaydı daha iyi olurdu. Daha çok insana ulaşırlardı.

Fatih Projesi > ve Eğitim Bilişim Ağı EBA >

Fatih projesinden haberdar olmayan yoktur. Resmi ağıztan tanım yapacak olursak; “Eğitimde FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla Bilişim Teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımı için; okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarımızın 570.000 dersliğine dizüstü bilgisayar, LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacaktır. ” biçiminde ifade edilmektedir.

MEB fatih projesi ile birlikte eğitim hızını ve kalitesini günümüz teknoloji altyapısını kullanarak arttırmayı amaçlıyor. Bu büyük bir hedef ve yapılması zor fakat mümkün. Yeterli zaman verilsin imkansız bile başarılabilir. Fakat vizyon o kadar büyük ki başarısı ve geleceği konusunda büyük tartışmalar yapılıyor.

Fatih projesinin ana gemisi EBA olacak yani eba.gov.tr sitesi üzerinden bu ağ yönetimi amaçlanıyor. Vizyon konusunda bu sitenin iyi bir başarı olduğuna inanıyorum. Sitede e-kitap, sesli materyal, video eğitim, görsel materyal gibi elektronik materyaller bulunuyor.

Fatih projesi büyük bir gelecek vaad ediyor. Sadece elektronik içerik paylaşımı ve yayımı kolaylığı olarak bakmak eksik olur. Yüz binlerce öğrencinin aynı ağ içerisinde etkileşimli eğitimleri etkin ve doğru eğitim yöntemlerini oluşturmak konusunda kesin çözümler bulunması açısından faydalı olacaktır. Zor fakat imkansız değil. Atılan adımlar doğru uygulamalarda sorunsuz yapılırsa eğitimin geleceğinin daha iyi olacağı kesindir.

Fatih projesi yukarıda bahsettiğim internete erişim oranını da ciddi miktarda arttıracağı kesindir.

Fatih Projesi Tanıtım Videosu

Türkiye gelişiyor. Türkiye değişiyor. Fatih projesi eğitimin temellerini değiştirebilecek güçlü potansiyele sahip. Bu altyapı uygulanmasıyla birlikte etkileşimli ve verimli eğitim konusunda devrimler yapılabilir.

Ölçülebilir (istatistik tutulabilir) olan eğitimle birlikte var olan sistemin hataları hızla fark edilebilir ve düzeltilebilir.

Hem oyna hem öğren ile küçük yaştaki öğrencilere özel oyun-yazılım-eğitim uygulamalarıyla eğitime katılım arttırılabilir.

Teknolojinin hızı sayesinde eğitim hızlandırılabilir ve kalan zamanlarda öğrencilerin sosyalleşmesine ayrılabilir.

Sadece öğrencinin değil öğretmenin de eğitimi konularında büyük hızlanma sağlanabilir. Yeni bir müfredat eklenmesinde veya müfredat değişiminde oluşabilecek boşluk ortadan kalkabilir.

Elbette bu fikirler ve düşünceler benim gördüklerimdir. Tablonun ne kadar parlak ve kaliteli olacağı bu işi yürütecek insanlara bağlı ve onların vizyonlarıyla sınırlı olacaktır.

Süreci bilinçli insanları dinleyerek ve anlamlı verilerle doğru kararlar alarak yönetirlerse eğitimde teknoloji devrimi uzun vadede başarılabilir.

“M.E.B. Çevrimiçi Eğitimler ve Fatih Projesi” için 2 yorum

 1. Güzel değerlendirmeler yapmışsınız Sinan Bey, MEB’de bir bilgisayar öğretmeniyim wordpress’le ilgileniyorum. Döküman ve işime yarayacak eklentiler ararken buraya yolum düştü.

  Benimde wordpress’le yaptığım çalışmalar var. Bu aralar e-commerce eklentisini çözmeye çalışıyorum. Sizin tecrübelerinize ihtiyacım var gibi…

  1. Serdar bey Merhaba,
   Elimden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bunun için kitap yazdım http://wordpresskitap.com/ , Video eğitimler hazırladım http://www.sinanisler.com/category/video-2/ , Ücretsiz WordPress Temalar yaptım http://www.sinanisler.com/tag/wordpress-tema/ . Bunları yapıyorum çünkü birebir yardım etmem çok güç oluyor. Boş vakit buldukça insanlar okusun diye bilgi üretiyorum.

   Verdiğim kaynakları değerlendirdikten sonra yine bir yerde takılırsanız iletişime geçin size yol göstermeye çalışırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir