Sosyal Mühendislik ile İnsan Hackleme

Bugün sosyal mühendislik saolsun imkansızı başardım.

Bir internet sitesinden bir sipariş verdim. Sipariş verdiğim siteden daha önce ona yakın sipariş vermiştim ama 2 yıldır siteye bile girip yeni şeyler sipariş etmiyordum. Haliyle sitedeki adresim farklı sistemde eskiden oturduğum şehir kayıtlı.

Neyse ürünü buldum, fiyatını beğendim ve siparişi verdim.

Kargo farklı şehre eski adresime gitti. 🤣

Bilin bakalım durumu nasıl çözdüm?

Düşündüm önce nasıl çözerim bu sorunu diye. İlk olarak sipariş verdiğim site ile iletişime geçsem diye düşündüm ama kargo çoktan verilmişti işlem başlamıştı. Hata benim. Normalde adresi yenilemeliydim. Bu seçeneği eledim.

Kargo firmasının genel merkezini müşteri hizmetlerini aradım. Durumu anlattım ve sistemden halletmelerini istedim. Fakat yapamayacaklarını bunu yapmaya yetkilerinin olmadığını söylediler. Bunu ancak yollanan şubeden yapılabileceğini ve insiyatif kullanarak bunu yapacaklarını normalde böyle bir şeyin yapılamayacağını söylediler. bunu duyunca az tırstım tabi…

Gerekli bilgiyi öğrendikten şubeyi aramam gerektiğini anladım ama iyi planlamam gerekiyordu.

Şubeyi firmasını ben olarak arasam sıkıntı çünkü normalde böyle bir değişim hakkım bulunmuyor ve kargo firmasının insiyatif kullanmama ihtimali var. Risk yüksek isteğimi reddederlerse bir sürü iş o şehirdeki arkadaşıma rica edip aldıracağım tekrar bana yollatacağım zaman ve para kaybı olacak.

Kargo yollanan şubeyi aradım. Fakat ben olarak değil kargoyu yollayan şirket temsilcisi gibi aradım.

Dedim ki “sistemimizde oluşan bir arızadan ötürü müşterimizin yanlış adresine kargo gitmiş yönlendirilmesi gerekiyor. Lütfen sistemden değiştirip müşterimizin yeni adrese yönlendirir misiniz.”

“Evet yapabiliriz bilgiler nelerdir?” dediler. Verdim.

Yeni adresi vererek kargoyu yönlendirdim.

Bu çok basit tekniğin bir ad ıvar. Zaten ben de bunu uzmanından öğrendim. Kevin Mitnick bu arkadaş sosyal mühendisliği kullanarak hacklemediği yer kalmamış şahıstır.

Aldatma Sanatı isimli kitabını şiddetle tavsiye ederim… 😉

“Sosyal Mühendislik ile İnsan Hackleme” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir