Sınırsız Hosting (Alırken Dikkat Edin)

Sınırsız Hosting Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Türkiyedeki çok hosting firması ile çalıştım hosting, reseller, vps, sunucu aldım hatta sattığım da oldu. Bu nedenle sektörle ilgili bir çok detayı sektör çalışanıymış gibi biliyorum.

Bu yazıyı hosting – barındırma hizmetleri hakkında temel bilgisi olmayan insanlar için yazıyorum. O yüzden basit bir dil ve anlaşılır örnekler vermeye çalıştım.

İnternet siteleri en temel olarak;

1- Domain – Alan Adı

2- Hosting – Barındırma

gibi hizmetlere gereksinimi duyar ve bunları satın almanız gerekir elbette ücretsiz domain ücretsiz hosting bulabileceğiniz yerler vardır fakat reklamsız veya karşılıksız bunları bulmanız mümkün değil. Kaliteli bir siteniz olsun istiyorsanız bu hizmtetleri satın almanız zorunludur.

Domain – Alan Adı ortalama .com .net .org için 10-15 doalr civarında seyreder firmadan firmaya bir kaç doalr artış yada azalış olması muhtemeldir. Bazen kampanyalar yapılmaktadır.

Hosting – Barındırma ise çok kapsamlı ve değişken bir konudur. Nedeni açacağınız sitenin büyüklüğüne, ziyaretçilere sunacağınız içeriklere, içeriğin biçimine ve en önemlisi sitenizi ziyaret eden kullanıcıya göre hosting masrafı değişmektedir.

En temel mantığıyla fiyat bu söylediğim öelliklerin artmasına doğru orantılı bir biçimde artmaktadır. Günde 100 ziyaretçisi olan bir sitenin barındırma masrafı ile 1000 olan sitenin barındırma masrafı aynı olmaz muhakkak daha fazla ödemeniz gerekmektedir.

Sınırsız Hosting-Barındırma satışı yapan firmalar yalan söylemektedir. Peki bu nedir yalan(lar) ve işin temeli nelerdir?

İnternet sanal bir ağdır. Bu sanal ağda web siteleri bulunmaktadır. Bu websitelerine bağlandığınızda temelde aynı evinizde bulunan bir bilgisayar gibi bir makinaya bağlanıyorsunuz demektir. Bir klasörü açtığınız gibi web sitesi makina sayesinde açılıyor. Hosting firmanız bu makinalardan onlarcasına sahip ve her makinada işlemci-ram-hdd özelliklerine göre 10,100,1000 web sitesi barındırıyor. Yeni yeni uygulamaya başlanan bulut bilişim ise 10 makinanın birleştirilip 10 işlemci, 1000 gb ram 1000 tb alana sahip tek bir bilgisayarın içinden hesaplar verilmesi olarak özetlenebilir.

Ne olursa olsun hizmet verilen makinanın her zaman bir sınırı vardır. Sınırsız makina diye bir şey yoktur varsa bilim kurgudur. Azınlık raporunu çok izlemektir. Harry Potter  gibi yapabilmek için asasına sahip olmak gerekir. Haliyle Makinalar belli bir ziyaretçi sayısında kitlenebilir. Yavaşlayabilir hatta RAM i bile yanabilir. Sonrasında hizmetiniz durur ve madur olursunuz.

Siz sınırsız hosting aldığınızda ne oluyor ve Hosting Firması ne yapıyor?

Başlarda hosting firması durumdan memnun satışlarını yapıyor. Müşteri sınırsız hosting aldığı için memnun mutlu mutlu sitesiyle ilgileniyor.  Sonrasında makina(ları) dolmaya başlıyor insanlar sınırsız olarak aldığı hostingleri haliyle içerikle dolduruyorlar, reklamını yapıyorlar, ziyaretçi sayılarını arttırıyorlar kimi 1000 (bin) hite ulaşıyor kimi 50000 (elli bin) Makina(lar) yavaşlamaya başlıyor. Bazen 1 ay sürüyor bazen 6 ay sürüyor fakat daha uzun sürdüğünü görmek mümkün değil. makinalar yavaşlamaya, donmaya başlıyor web siteleriniz açılmıyor hosting firmasına ulaştığınızda durumun normal olduğunu söylüyorlar yada suçu saldırılara, başka web sitelerine atmaya başlıyorlar. Halbuki sınırsız olarak verilen hostingleri kullanan diğer müşterilerin siteleri yüzünden sizin siteleriniz yavaşlıyor.

Diğer yandan bu hitlere sizinde ulaşmanız mümkün suçlanan taraf siz olabilirsiniz.

Bu noktada ne oluyor? Bir çok şey gördüm say say bitmez;

* Yüksek hite sahip sunucuyu kasan site kapatalıyor müşteri madur ediliyor.

* Firma hizmetlerine devam ediyor fakat sunucudaki bütün siteler yavaşlıyor. Eğer kurumsal bir iş yapıyorsanız hep madur oluyorsunuz.

* Sunucu sürekli kapanıyor Web siteniz google aramalarında yükselemiyor yükselmişse düşmeye başlıyor.

* Firma iflas ediyor yada paraları toplayıp sunucunun gittiği yere kadar gidip sonra müşterileri ortada bırakıyor.

Bütün olasılıklarda madur olan hep siz oluyorsunuz. Ben firmanın madur olduğu bir senaryo görmedim.

Web sitesi kuracaksanız sınırsız diye hosting alıp heveslenmeyin onun bir sınırı var bunu bilin eninde sonunda sınırları ile karşılaşırsınız ve bunun sonunu görmek hiç hoş olmaz. Uğraştığınız proje ziyan olur, kurduğunuz site heba olur, müşterinize hizmet veriyorsanız rezil olursunuz.

Bu konularda bilginiz yok ise doman-hosting alırken bir bilene danışın. Yada kaliteli hosting firmalarından hizmet satın alın.  

“Sınırsız Hosting (Alırken Dikkat Edin)” için 12 yorum

 1. Çok önemli bilgiler. Özellikle sözleşmelerinde belirtiyorlar, CPU kullanımında aksaklık oluşturan siteleri kapatma hakları olduğunu ve aldıkları parayı da vermiyorlar. Kaliteli firmalarla çalışmak şart.

 2. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sosyal paylaşım butonuda olsaydı iyi olacaktı. Elin sitelerini mükemmel yapıyorsun kendi söküğünü dikemiyosun.

 3. ‘Kaliteli’ dediğiniz sitelerin sınırsız hizmetleri için ne düşünüyorsunuz?
  Bu kötü dediğiniz sınırsız hizmet tüm hosting firmaları için mi geçerli, yoksa zaten kalitesiz firmanın sınırsız hizmetinin çok tehlikeli olabileceğinden(mağduriyet) mi bahsediyorsunuz?
  sınırsız kalitesizliği, kaliteli firmalar için de geçerli mi?

  1. Tek tek cevaplamaya çalışayım;
   * Firma kaliteli olsun olmasın sınırsız diye bir şey olmadığını bilmek gerek yazıda bunu detaylı belirttim.
   * Bu mesele kaliteyle ilgili pek sayılmaz. Teknik olarak durumu kavramak gerekiyor. Günde 100k hit alan siteniz varsa veya olacaksa “sınırsız hosting alayim bu bana yeter” diye yola çıkamazsınız.
   * Evet. Sınırız adı altında satılan hizmete güvenerek sonradan mağdur olma ihtimali çok yüksektir. Nitekim çok hit alan bir sitenin bir kaç gün kapalı kalması telafi edilemez sonuçlar doğurabilir.
   * “Sınırsız Hosting” bir satış stratejisidir. Örneklersem; Bu durum “10 TL benzin ile 1000 KM” gidebileceğini söylemektir. Fakat 100. KM de aracınız (yani hosting) sizi yarı yolda bırakır.

   Ayrıca sorduğunuz sorulardan duruma biraz yabancı olduğunuz belli. Tavsiyem genel olarak hosting nedir? Sunucu nedir? siteler nasıl barındırılır? ..vs gibi bilgileri öğreniniz.

 4. hocam tam host alcakken yazıya rastladım şans işte 🙂

  * sınırsız yerine eko paket filan alsakta aynı sorunla karşılaşırız sanırım?

  * reklam olmasın diye isim vermemişsiniz bırakın reklam olsun reklam olduğu kadar yararlıda olacaktır kullandığınız – tavsiye ettiğiniz hosting firmaların isimlerini söylermisiniz

  * host ve domain alırken 2-3 yıllık almak doğrumu bu yazıyı okuduktan sonra 1 er yıllık değişmeli almak daha mantıklı gibi geldi

  1. Evet paket yeterli gelemezse sonradan yine sorun olur. Paketi büyütmeniz gerekir.

   Madem bir yer önerin dediniz. Benim kullandığım firmayı önerebilirim. Destekleri iyidir. Buradan Net İnternet Web Hosting ve Reseller Hosting paketlerine bakabilirsiniz.

   Tek site barındıracaksanız Web Hosting paketlerinden bireysel veya kurumsal alabilirsiniz.

   Birden fazla site barındıracaksanız Reseller paketlerinden birini seçebilirsiniz. Kendi Reseller pakedinizi de istediğiniz gibi oluşturabiliyorsunuz. (bilginiz iyiyse bunu yapın yoksa hazır paket seçin.)

   Ben son ödememi 2 yıllık yaptım fakat alacağınız pakedin ne kadar gideceğini bilmeniz ve sitelerinizin ne kadar büyüyeceğini hesaplamanız lazım. Ben yıllardır hosting aldığım için bu hesabı aşağı yukarı yapabiliyorum o yüzden 2 yıllık ödedim.

 5. Arkadaş haklı. Bende ihs telekom dan bir hizmet satın almıştım. ftp alanında 120Gb büyüklüğü görünce kanunsuz bir şekilde içeriği incelemişler ve içeriği kaldırmam konusunda mesaj göndermişlerdi.

 6. tavsiye ettiğiniz firma access veri tabanı desteği veriyormu vermiyorsa access veri tabanlı Asp .NET 1.1 oluşturulmuş bir site için önereceğiniz bir firma ismi varmı?Lütfen yardım ederseniz sevinirim bu konuda acemi denecek kadar zayıfız.

  1. Windows konusunda deneyimim olmadığı için bir yer öneremem.

 7. çok yerinde bir yazı olmuş sınırsız host diye bir kavram olması mümkün değil öyle olsa sınırsız harddiskler olurdu 🙂

  fakat bi sorum olacak bu akşam bi host alacağım atıyorum 25 50 gb bi host alanı bana yeter, bunu mu almam mantıklı yoksa sınırsız mı hangisinin hızı daha iyi olur cogu yerde kullandığımız host makinanın özellikleri yazmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir