Seçimler

İnsan seçim yaparak bir çok yaşam anını ölümsüzleştirir.

Kelimelerin yetmediği yerde bu tür buğulu fikirler kafamızda belirebilir fakat uzun uzadıya anlatacak olursak seçim yapmak nedir ? insan seçmeli midir? yada neyi seçmelidir ?

Son 100 yıl içerisinde gelişmiş olan sosyal bilimler bize gösteriyor ki insan var olduğu çevrenin içerisinde etkileşimde bulunduğu kadar bireysel kişiliği ile seçim yaparak farklı istek ve yaşantılarını yönlendirip şekillendirmektedir.  Yolda yürürken,  güzel birşeye bakarken, bir malı satın alırken, kendi kendinize ıslık çalarken bile sürekli seçim halindesiniz peki bu seçimlerinizi neye göre belirliyorsunuz ?

Bir kaç kişi tanırım onları “hep kontrol hakimiyeti olan ama hep bir kargaşa ve kaos içinde yaşıyormuş gibi stresten kurtulamayan insanlar topluluğu” diye nitelendirebilirim.  Kontrol manyaklığı bir hastalıktır. Akan bir nehri hiçkimse durduramaz. Fakat herşeyi kontrol edemesenizde seçimler yaparak hayatınızı yönlendirebilirsiniz. Gerçek kontrol yaşanılan dünyanın farkında olarak istenilen amaçlara ulaşmak için araç olarak kullanacağın yollar arasında seçimler yapmaktır.

Seçimlerimize bir çok özellik, bilinç veya bilinçaltımız etkili olabiliyor. Peki bu etkenler neler olabilir, insan davranışlarının ve seçimlerini etkileyecek neler olabilir ?

insan çevresinden etkilenerek büyüyorsa en başta yakınında bulunan herkesten etkilenebilir. Arkadaşlarımız, ailelerimiz, akrabalarımız, iş arkadaşlarımız, sevgililerimiz, yolda karşılaştığımız insanlara kadar normal yaşantımızda seçimler yaparken bizi etkileyen şeyler arasında yer alır. Tabiki çevre dediğimizde sadece insanları düşünmemeliyiz başka ne tür çevre etkenleri var diye düşündüğümüzde karşımıza 21. yy hazinesi olan MEDYA çıkıyor tv, radyo, müzik, klip, sanatçıların tarzları, moda, markalar gibi görseller bizim için birer örnek ve hayali birer amaç teşkil edilebiliyor.

unutmamak gerekir ki herkesin bir amacı vardır amacı olmayanların bile bir amacı vardır ne midir ?

Amaçsızlık0 başlı başlına bir amaçtır. Bana göre zaman kaybetmektir fakat bu seçimi yapmış olan insana göre zaman geçirmektir, yaşamaktır, yada yaşamamayı tercih etmektir. Seçim yapmak hayatın her anında vardır. Her saniye bilinçli bilinçsiz seçimler yaparız yine kendimi tekrar ediyorum çünkü bu konunun anlaşılması önemli diye düşünüyorum.

Bilinçaltı ve kişiliğimiz

Bilinçaltı nedir ? Halen tartışılan bir kuram olmasına karşın bazı gerçekleri biliyoruz insanlar birer kişiliğe sahipler ve bu her kişide farklı olabiliyor tek yumurta ikizleri bile farklı hayatlara ve değişik yaşantılara sahip olabiliyorsa istisnasız herkesin farklı birer kişiliği olduğunu düşünebiliriz. Kişiliği belirleyen etmenler neler bilemem fakat insanın kişiliğinde sahip olması gereken bazı özellikler vardır.

Hayatımızı yaşayışımız ve yönlendirişimiz her birimizin farklı seçimler yaparak yaşamasından kaynaklanıyor. Bu yüzden benzersizlik ve farkındalığımızı arttırmamız kişiliğimizi sağlamlaştıracak bir etmen olabilir.

Bu kadar felsefe yeter.

Kısaca; tavşan gibi hızlı olup düşünmeden hareket etmektense kaplumbağa gibi yavaş hareket etseniz bile düşünerek seçimlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir