PKK Çoklu Bir Problemdir

Burada siyasi, politik bir içerik girmeyeli uzun zaman olmuş.

Ama toplumsal etkisi olan olaylar ve herkesi ilgilendiren bu konular hakkında bir kaç sene içinde asker olacağımdan bir kaç söz söylemeye fazlasıyla hakkım var.

PKK çoklu bir problemdir, sadece bir terör örgütü değildir. Tetikçi ve iç isyan çıkarma peşinde olan bir topluluktur.

T.C. Hükümeti dağda kalması için erzak göndermediğine göre PKK dışarıdan kesinlikle yardım almaktadır bunu hem istihbaratımız hemde devletin tüm kademesi adı gibi emin biliyor.

Hâl böyle olunca dışarıdan yardım alan bir terör örgütü elbette babasının hayrına bu yardımları almaz karşılığında bir şeyler yapması istenir. Nedir?

– Doğuda kargaşa yaratarak TSK ‘yı yıpratma ve T.C. vatandaşlarının güvenini TSK ‘ya karşı azaltma çabaları,

– Saldırılar düzenleyerek tetikçilik yapma,

– Doğuda ticari, ekonomik, sosyal, lojistik problemler yaratarak ve saldırılar yaparak bölgenin gelişimini engellemek ve bölge halkını yalnız hissettirmek ve bu sayede demokrasinin işleyişini ve tüm ülke vatandaşlarının yaşama standartlarının aynı olmamasını sağlayarak sosyal bir bir dengesizlik yaratmak,

– Bölge halkını kullanarak tehditle ve korkuyla sindirmek bu sayede erzağını, barınma problemlerini çözmek. Bu madde önemli PKK doğuda barınacak evler bulmasa bu denli T.C. topraklarında rahatça dolaşamaz onları koruyan yada korkudan ihbar etmeyen çok hane var. İstihbaratımızın bu konularda ne kadar sağlıklı veriler elde ettiğini bilmiyorum yada ellerindeki verilerle ne kadar sağlıklı önlemler alınıyor durup düşünmek gerekir.

– Milliyetçiliğin artışı ve iç dengelerin oluşturulamaması yüzünden genel bütçe problemleri ve yatırımların dengesizleşmesi, siyasetin çalkantılı bir hâl alması.

Yukarıdaki bir çok sorun hem PKK ‘nın yarattıkları hemde merkezi devletin çözümleri geciktirmesinden dolayı ortaya çıkan problemlerdir.

Devlet eleştirilemez değildir. Çünkü devleti yönetenler insandır ve insan kusursuz değildir hata yapar. Bu yüzden devlette hata yapar. Mesele “sen suçlusun”, “öteki hata yaptı”, “beriki yanlış politika izledi”, “geçmiş hükümetlerin suçuydu” demek değildir. Mesele bu hataların sürdürülmemesi, doğru strateji ve politikalar geliştirilmesidir.

Bölücü dış ve iç mihrakların istedikleri kargaşa, kaos, isyan yaratarak sosyal ve ekonomik kötüleşmedir. Çünkü halen sermaye kargaşa ve kaostan rant elde etmeyi bir politika olarak sürdürmeye devam etmektedir. Bir genç olarak bunları görüyor ve tespit edebiliyorsam devletten beklentim bu tespitlerimi çözüme kavuşturması olacaktır.

Ülkemin gelişmesini büyümesini istiyorum, ekonomi büyüsün, su gitmeyen köy kalmasın, fabrika olmayan ilçe kalmasın T.C. vatandaşları sadece kağıt üzerinde değil itibarıyla, alım gücüyle, hukukuyla eşit olsun!

Ne doğuda ne batıda fakir kalmasın en azından orta sınıf hane sayısı arttırılsın.

Fabrika olmayan istihdamsız il kalmasın, fabrikalara pkk yada yerel mafya baskı mı yapıyor? Saldırıyor mu?  Gerekirse fabrikaların yanına jandarma karakolları konulsun ve o ile, ilçeye istihdam sağlansın bu sayede hem göç yaşanmasın hemde PKK doğuda propaganda yaparken “sizi devlet umursamıyor” dediğinde devletin savunacak bir yanı olsun.

Problemler ağrı kadar büyük değil ama bugüne kadar ölenleri üst üste koysak ağrıyla yarışacak bir boyuta geldi. Bu yüzdendir ki sağlıklı düşünmek hele böyle zamanlarda çok zor.

Çözümler ortada sağlıklı düşüncelerle, sakin ve sabırlı bir biçimde çözümleri ortaya koymalıyız.

Türkiye sadece lafta değil gerçekte de potansiyeli yüksek bir ülkedir. Kendi politikalarını, teknolojilerini, ham maddelerini üretecek güce ve kaynaklara sahiptir. Yeter ki doğru düşüncelerle yönetilsin.

Yukarıdaki düşüncelerin eksik tarafları yada fazla tarafları olabilir ama doğruyu bulana ve uygulayana kadar artık problemleri düşünmeye başlamalıyız, söyledikleriniz yanlış olabilir fakat doğru olanı bulana kadar çekinmeden ve korkmadan sizler de düşüncelerinizi ifade etmelisiniz.

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir