Özel İsimli Bitcoin Adresi ve Cüzdan

Şu sıralar Bitcoin ile çok sık işim oluyor. Özellikle altcoinleri alıp satarken mecburen Bitcoin bulundurmanız gerekiyor.

Uzun zamandır programların verdiği adresleri rastgele kullanıyordum.

Dedim ki “ya kendime özel Bitcoin adresi oluştursam nasıl olur?” En azından internette paylaşması kolay olur ve bir anlamı olur.

Biraz araştırıp elimdeki donanımı kullanarak oluşturabileceğimi öğrendim. Elbette boş durur muyum hemen kendime Bitcoin adres oluşturdum. Adres şu;

. 1SinanBiocz6WByoPSaWLcL4rvCCreVuB

Bitcoin varsa az çok demeyin boş geçmeyin yollayın bir şey 🤣🤣🤣

Gördüğünüz üzere adresin başındaki kısma Sinan yazmışım sizde isminizi yerleştirerek bu gibi adresler oluşturabiliyorsunuz.

Özel İsimli Bitcoin Adresi Yapımı

Adım adım yapılışını sizlere anlatayım.

  • Bu anlatımda Windows 10 kullanıyorum. (Linux veya Mac için şu wiki gidip dosyanızı indirin)
  • Şu adresten vanitygen programını indirip C: veya D: içerisine bir klasör açarak yerleştirin. Adını kısa basit bir şey koyun. Boşluksuz ve TR karaktersiz.
  • Daha sonra .zip dosyalarını klasöre çıkartın ve bir Windows PowerShell açın.

PowerShell üzerinde öncelikle bu dosyaların olduğu klasör gitmemiz lazım. C: D: E: neyse yazın sonra cd klasöradı ile gidin.

Örneğin ben dosyalarımı F: içerisinde Bitcoin/Vanity klasörü içerisine yerleştirdim. Yukarıda gördüğünüz gibi adım adım o klasörün içine gittim. Sizde artık nereye koyarsanız ona göre gidin.

Bundan sonrası basit komutu yazıp istediğimiz ismi oluşturabiliriz fakat bilmemiz gereken bir kaç önemli detay var.

./vanitygen 1Sinan

Bu komut ile isim oluşturmaya çalışırsanız program CPU işlemci gücünüzü kullanacaktır. Bilgisayarınız yer yer kitlenerek çalışır. Hatta bu işlem olurken bilgisayarı ellemeniz pek mümkün olmayacaktır.

./oclvanitygen 1Sinan

Bu komutu kullanarak ise GPU ekran kartınızın gücünü kullanarak isim oluşturursunuz ve bunu yaparken bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. İşin büyük kısmını GPU yapacağından bilgisayar rahat çalışır. Oyun oynayamazsınız tabi.

İşlem bittiğinde size şöyle bir sonuç verecek;

Address: sizin yeni Bitcoin adresiniz.

Privkey: ise bitcoin adresinizin gizli anahtarı. Bu anahtar ile Bitcoin cüzdanınıza erişiyorsunuz. Adresinizin şifresi diyebiliriz. Bunu asla kimseye göstermeyin ve ÇOK İYİ YEDEKLEYİN. Kendinize mail atın ..vs sağlam yedek alın. Affı yok bu key giderse adresiniz gider 🙂

İpucu

Ben 1Sinan 5 karakter ismimi GPU ile oluştururken yaklaşık 20 -25 dk sürdü ve program hep 2dk kaldı yazıyordu. (GTX 1070) O yüzden programın size söylediği tahmini bitişe çok güvenmeyin. O tahminin öncesinde de bulabilirsiniz sonrasında da bulabilirsiniz. İşin içinde ufak bir miktar şans faktörü bulunuyor. Tesadüf değil tabi ama şans faktörü matematiksel olarak var.

Wiki üzerinde bu konuyla ilgili bir tablo var ama o tablo hızlı bir GPU için söylenmiş. Bendeki 1070 bile o tabloya göre yavaş kalıyor. Tahminim GTX 1080 ayarında bir kart ile test yapmışlar.

Aklınızda olsun 5 karakter için GTX 1070 ile ben 25 dk beklediysem 6 karakter bunun 10 katı olarak düşünürsek 6 karakter için 2,5 – 3 saat beklersiniz demek. Bu karakter uzunluğunu iyi hesaba katın.

Yani adınız Abdurrahman felan ise işiniz imkansız hiç uğraşmayın. Abdi yapın geçin 🤣

Bitcoin Cüzdanı

Şimdi Bitcoin adresinizi ve Anahtarınızı oluşturdunuz hangi uygulama ile bu adresi aktif kullanacaksınız dimi?

Ben Cüzdan olarak Enjin Wallet kullanıyorum. Çoğu incelemede bu cüzdan güvenlik ve hız açısından ilk 10 yer alıyor. Hatta geçenlerde Samsung ile partnerlik anlaşması mı ne yaptılar.

Cüzdanı ilk kurduğunuzda size bazı kelimeler oluşturuyor ve onları yedek alıyorsunuz. Sonrasında isterseniz telefonunuz çalınsın bozulsun kaybolsun sorun yok. Tekrar cüzdanı kurarken yedek kelimelerinizi kullanarak aynı cüzdanı kullanabiliyorsunuz.

WALLET IMPORT – Cüzdan içe Aktarma

Bitcoin Özel Anahtarı Enjin Ekleme

Bitcoin adresinizi Enjin Cüzdana nasıl ekliyorsunuz onu da göstereyim.

Resimlerle tek tek anlattım resimlerin altında açıklamaları da var. Resimlere bakarak adım adım ilerleyin.

Önce yukarı yeni cüzdan eklemek için tıklayın
Bitcoin Cüzdanınıza İsim Verin
Burada bitcoin altında Private Key tıklayın
Buraya da oluşturduğunuz Private Key i gireceksiniz. İşin gıcık tarafı kopyala yapıştır yapamazsınız. Enjin Wallet güvenlik konusuna baya paranoyak yapıştırma izin vermiyor 🙂

Bu kadar artık Bitcoin Cüzdanınız hazır. Enjin içerisinde güvenle kullanabilirsiniz.

Unutmayın;

Enjin Uygulamasının kelimelerini yedek alın.

Bitcoin Private Key yedek alın.

Elinizdeki Bitcoin Private Key ile aynı anda farklı cüzdanlarda kurup kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir