Neden her eve bir modem?

İnternet  bazıları için bilgilerin, bazıları için eğlencenin, bazıları için para kazanmanın, bazıları için iletişimin bir parçasıdır veya aracıdır.

İnternet yeni çağın ayak sesleri, bugünün ve geleceğin teknolojisidir.

Bugün avrupa ülkelerinde internet demek telefon, elektrik, su ve doğal gaz gibi bir “ihtiyaç” ile eşdeğer tutulmaktadır.

İnternet Ucuz Olmalıdır: Avrupalı firmalar internet+telefon+televizyon hizmetlerini birlikte ucuz fiyatlarda sunarak insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar. İnternetin aylık 1mbt=1 Euro (1,90 TL) gibi fiyatlarda sağlandığı ülkeler var.

İnternet Gelecektir: Bugün Hindistan’da internet ve bilgisayar kurtuluş formulü olarak düşünülüyor ülkenin coğrafi kaynaklar açısından yada geçmişinden gelen bir zenginliği olmamasından ötürü geleceklerini teknolojiye ve onun gelişimine bağlamış durumdalar.  Bu sebepledir ki bu konu için Bilgi ve Teknoloji Dairesi Başkanlığı ile devlet bu alanda uzman kadrolar ile geleceği şekillendirmeye çalışıyor.

Yazılım alanında batılı ülkeler ile yarışacak düzeyde iş gücü yetiştiriyorlar. Uluslararası yazılım sitelerine bakıldığında Hintli yazılımcıları yoğun biçimde görmek mümkün. İnternetin bir değer getirdiğini gören Hindistan “bile” interneti olabildiğince ucuz bir biçimde hatta ücretsiz olarak ülkenin her yerine yayabilme amacını güdüyor.

Avrupa ve Hindistan’da durum böyleyken;

Türkiye “vatandaşın sırtına semer vurma” zihniyetini halen yaşatıyor.

* İşi asfalt dökmek, ray döşemek olan bir bakanlığa İnternet gibi başlı başına bakanlığı kurulması gereken bir alanın sorumluluğu veriliyor.

* Dün tren rayı döşeyen işçilerin yanında olan bakan ertesi gün youtube hakkında açıklamada bulunuyor.

* Dünyanın neredeyse en pahalı interneti vatandaşa satılıyor.

* Vatandaş internetini komşusuyla paylaşırsa cezalandırılıyor.

* İnternetin geleceği konusunda uzun vadeli ve değer yaratacak planlar yapılmıyor.

Para için Vatandaşın Geleceğinin Harcanmasına Göz Yummayın

Bugün internetin fiyatı daha düşük olsa, her eve bir modem vermek yerine mahali modemler kullanarak mahalli şifrelemeler ile güvenlik sağlayarak internet satılsa; kısa sürede daha çok aboneye ulaşmak ve internet ile değer yaratmak mümkün olur.

Teknolojik açıdan da dediğim mümkündür.

Her evde bir modemin olmasına gerek yoktur. Her eve bir modem satılmasının tek sebebi daha çok rant sağlanılmasıdır.

Bugün bir çok üniversite kampüsünde merkezi kablosuz internet ile yüz binlerce öğrenci internet hizmetini kullanmaktadır. Yüzlerce dönümlük alanları olan üniversitelerde dahi bu sistem kurulabilmektedir.

Şimdi soruyorum;

Bu fikiri BTK düşündü mü?

Vatandaşın internet konusunda haklarını korumak ve dünya teknolojilerini takip etmek BTK’nın görevi değil midir?

Peki neden eski sistem devam etmekte ve astronomik miktarlarla internet satılmaktadır?

İşte düşünce ve teknoloji, BTK bu projeyi hayata geçirecek ve piyasayı bu yöne çekecek güce sahip mi?

Akademik alanda uygulanan teknolojiler neden mahalli alanlarda uygulanılmıyor?

İnternet alanında rekabet sağlanamadığı için internet fiyatları tekel bir piyasada olduğu kadar yüksek olmaya devam edecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir