Minecraft: Tarihçe, Hakkında, Eklentiler, Bilim ve Eğitim

Minecraft ile ilgili şöyle detaylı bir yazı hiç bulamadım ve hakkında yazmayı da hep düşünüyordum. Dünyada on milyonlarca oyuncuya sahip. Hiç küçümsemeyin bu oyun yetişkinler tarafında nen çok oynanan oyunlardan birisi. Türkiye’de her haltta olduğu gibi Minecraft oyunuyla ilgili de ön yargılar buluyor.  Bazı Minecraft modları vardır ki 1000 özelliğe sahip mühendislik ve matematiksel bilgielr gerektirir. Bilmiyorsanız da o modda ustalaşmak için onlarca wiki okuyarak öğrenmeniz gerekir. Neyse bu konulara ayrıca değineceğim.

Öncelikle kısaca minecraft nedir, nasıl bir oyundur ve nereden çıkmıştır?

Tarihçe

Aslında Minecraft ‘ın tarihi demek Markus Persson ‘ın biyografisi demektir. Çünkü bu oyun gerçek anlamda bir kişi tarafından yaratılmıştır.

Markus 1979 İsveç doğumludur.  7 Yaşına geldiğinde şanslı bir ailenin çocuğu olmasından dolayı Commodore 128 sahibi olur. Daha çocuk yaşlarda programlama yapmaya başlar. 8 yaşına geldiğinde yazı tabanlı oyun yapar. Bu süreç gençlik yıllarına kadar devam eder. Net belirtilmiyor fakat galiba 20 yaşına geldiğinde King.com için çalışmaya başlar. Bilmeyenleriniz için söyleyim avrupanın en büyük oyun firmalarından birisidir. Hatta yakın zamanda King.com ‘un Türkiye’de bir oyun sitesi alımı yaptığını bile biliyorum.

Markus 2009 yılına kadar King için çalışır. O dönemle ilgili çok konuştuğunu duymadım yada yazılı bir kayıt yok. Fakat king ‘in yaptıklarını bildiğimize göre neler yaptığını bilebiliriz. Orada oyun tasarımı ve programlama konusunda kendisini iyi derece geliştirdi. Daha sonra Jalbum ve Wurm Online oyunlarının ekiplerinde bulunma fırsatı oluştu. Çok kullanıcı oyunların nasıl olduğu ve topluluk oyunu yapabilmek için neler yapılmalı sorularına cevaplar buldum.

Minecraft bu süreçler yaşanırken beraber gelişti. İlk prototiplerini 2009 yılında yaptı. 2011 yılının kasım ayına kadar tam sürüm yayınlanan kadar geliştirmeye devam etti. Pek anlatılmaz fakat Minecraft ‘ın yaklaşık 2 yıllık bir Alpha ve Beta sürüm süreci vardır. Bu gerçekten uzun bir süreç fakat Mojang şirketini kurana kadar tek başına geliştirici olduğu için normal karşılayabiliriz. 2011 yılında ilk tam sürüm yayınlandığında minecraft 1 milyon satış rakamına zaten ulaşmıştı. Alpha ve Beta sürecindeki satışlar Markus için hem motivasyon hemde tam zamanlı Minecraft geliştirmek için alt yapı sağladı. 2011 yılında Mojang şirketi kuruldu. Şirkete sektörden tanıdığı bir kaç arkadaşını dahil etti.

Bugün Minecraft 16 milyon kopya satış ile dünyanın en çok satılan ve oynanan oyunlardan birisi haline geldi. Markus şu anda 150 milyon dolardan fazla bir servete sahip.

İşte Minecraft ve Markus ‘un kısa tarihi budur.

Minecraft Hakkında

Minecraft OpenWorld yani AçıkDünya özgürce dolaşabilecğeiniz bir oyundur. Her oluşturulan oyun rastgele ve eşsiz olur. Oyunun asıl amacı hayatta kalma diyebiliriz. Başarımlar vardır. Bunları yaparak oyunda ilerleme kaydedersiniz.

Minecrafın sağladığı açık kaynak kod ve eklenti yapabilme olanağı en sevilen ve oyunun yayılmasını sağlayan en büyük etmenlerden birisi oldu. Açık kaynaktan para kazanan birisi olarak bu süreci çok iyi biçimde anlayabiliyorum. İnsanlara güzel bir araç verirseniz ve bunun üzerine istediklerini inşaa etmeleri için olanak sağlarsanız o araç tutmakla kalmaz. Devasa boyutlara ulaşır. Siz sadece ufak tefek yeni özellikler çıkartıp sorunları çözmeniz yeter topluluk yaptığınız program yada oyunu sırtlayıp taşır.

işte Minecraft ‘ın devasa kitlede bir oyun olması biraz bundan dolayıdır.

Minecraft fiyatı 19 Euro yıllardır fiyatı değişmedi. Bunu ödedikten sonra oyun size açık kaynak olarak gelir. Hatta ödemeden de tek başınıza oynarken açık kaynak özelliklerinden faydalanırsınız. Aslında oyunu 16 milyon kişi satın almışsa da en azından bir 16 milyon insan da ücretsiz oynuyordur. Ücretli almanın bir kaç avantajı var.

* Size özel bir kullanıcı adınız olur.

* Size özel skin-giysi olur.

* Sunucularda oynayabilirsiniz.

Bunlar dışında ücretli almanın özelliği yoktur. Bu özellikleri stemiyorsanız ücretsiz olarak crack gerekmeden offline – çevrimdışı oyunu oynarsınız.

Sağladığı özgürlükten dolayı bir çok oyun yapısı ve eklenti biçimleri vardır. Minecraft ile oynanabilen oyun türleri kısmen üçe ayrılır.

1- Hayatta Kalmaminecraft-hayatta-kalma

Bu standart oyun modudur. Fazladan pek özellik yok. Size özel oluşturulmuş bir dünyada hayatta kalmaya çalışırsınız. Temel ihtiyaçları sağlarsınız. Ağaç, Yemek, Silahlar yaparsınız. Oyun ilerledikçe ve malzemeleriniz arttıkça inşaa edersiniz. Son bir yıl içerisinde standart minecraft bir çok özellik geldi. Canavarlar ve Atlar oyunu biraz daha eğlenceli yaptı. Maceracı ruhlar için standart oyun tarzı bile eğlenceli oldu.

2 – Eklentilerleminecraft-tekkit-modlu-eklentili

Bana sorarsanız Minecraft ‘ın devasa bir oyun haline gelmesi ve sevgisini hiç kaybetmemesinin ana sebebi eklentilerdir. Yani orjinal adıyla Mod. Minecraft bir kerelik ödediğiniz lisans dışında başka bir ödeme yapmanız gerekmez. Dünyadaki binlerce oyun sever ve geliştirici sayesinde binlerce eklenti bulunuyor. Bunların bir kısmını Curse ağından inceleyebilirsiniz. Yotuube üzerinde mod tanıtımları sürekli oluyor. Minecraft mod review Diye arayınca 2 milyon video sonucu çıkıyor.

Bu modlar içerisinde oyunun çehresini ve oyun yapısını değiştirecek bütün eklentileri var. Bunun yanında oyuna farklı özellikler ekleyerek oyun zevkini arttıracak oynayış biçiminize göre oyun eklentileri da var.

Abartmadan söylüyorum. Aklınıza gelecek her tarzda eklenti var. Yoksada birisi şu an üzerinde uğraşıyor demektir. Eklenti sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Eklenti yapımını artık iş olarak yapan insanlar var. Topluluk onları destekliyor veya ücretli olarak sunucularında oynuyor. Sistemin sağladığı serbestlik kendi ekonomisini kurması bakımından büyük kolaylıklar sağladı.

3 – Sunucu Hayatta Kalmamniecraft-server

Tek başına oynarken hayatta kalmak için ne yaparsanız aynı şeyleri yaparsınız fakat sunucu olduğu için çok kullanıcılı biçimde oynarsınız. Sunucuda oyuncularla sohbet edebilirsiniz.  Beraber hayatta kalabilirsiniz. birlikte evler, binalar inşaa edebilirsiniz. Bazı sunucu eklentileriyle etkileşime geçerek para, puan toplayabilirsiniz. Bazı sunucu eklentileri yetenek özellikleri de sağlıyor. Zaman içerisinde artan yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

Sunucu kısmı çok gelişmiş. Bir karşılaştırma tablosu görmedim fakat tahminen Valve oyunlarını bir kenara koyarsak. Dünyanın en çok sunucusu olan oyunu Minecraft dersek yanılmış olmayız. Çünkü hem kurması kolaydır. Tüm işletim sistemlerinde kurulabilir. Hemde sunucu için inanılmaz sayıda yönetim ve geliştirici eklentiler bulunmaktadır. Bunlar size daha iyi bir oyun zevki ve kolay yönetim için büyük kolaylık sağlıyor.

Minecraft ve Bilim

minecraft-bilim-füzyon

Minecraft için yapılan eklentiler içerisinde bilimsel ve mühendislik bakımından çok eklenti var. En güzel örneklerden birisi Technic Eklenti Paketleri diyebilirim. Bu eklenti paketleri içerisinde Tekkit paketleri tüm zamanların en popüler eklenti paketlerinden birisi olmuştur. Milyonlarca kişi tarafından oynanmıştır ve halen oynanmaktadır. Bu paket ile ilgili ayrıntılı bilgiyi şuradan alabilirsiniz.

En sevdiğim bir kaç eklentiden bahsedeyim.

ComputerCraft: Aslında adı üstünde Bilgisayar Eklentisidir. oyun içerisinde temel Dos özelliklerine sahi pbir bilgisayarınız olur. Ayrıca bilgisayar özelliklerine sahip robotlar da bunlar arasında yer alır. Bu Bilgisayarları ve Robotları programlayarak oyun içerisinde yarı otomatik yada tam otomatik görevler verebilirsiniz. Bu eklentiyi öğrenen herkes temel bilgisayar programlama öğreniyor. Bilimsel ve Eğitimsel açıdan en güzel eklentilerden birisidir.

IndustrialCraft: Endüstriyel Makinaların olduğu gelişmiş bir eklentidir. İçerisinde bir çok alt eklentiyle birlikte gelir. Bu özellikleri ve makinaları şuradan inceleyebilirsiniz.  Fakat e nbasitinden Tornavida, Kablolar, Elektriksel Araçlar, Enerji Üretim gibi bir çok özellik bulunuyor. Bu eklenti aslında en büyük eklentilerden birisidir. Kurulduktan oyun tarzınızı tamanen değiştirir.

Oynayan kişiye özellikleri öğrendikten sonra bizim eğitim sistemimizin dandik  Meslek Liselerinin öğrettiği kadar pratik temel bilgiler öğretir. Hatta yer yer daha fazlasını bile öğretir.

Minecraft ve Eğitim

minecraft-eğitim

Eklentilerin çeşitliliği ve detaylı özellikleri sayesinde bir ilk okul veya lise eğitim programlarında olan derslerin bir kısmı eklentilerle karşınıza çıkıyor. Yukarıda bahsettiğim veya bahsedemediğim binlerce eklenti içerisinde oyuncunun öğrenmesi açısından çok güzel eklentiler var.

Bu eklentilerin yapım süreçlerini biliyorum. Bazı eklentilerin daha alpha ve beta aşamalarını bilirim. Gelişmiş büyük eklentileri kastediyorum. Bu eklentiler yapılırken ekip olarak yapılır. Ekip içerisinde konuda uzman mühendis, eğitmen veya öğretim görevlisi bile olabilir. Tasarımcı olur oyun içerisinde görülecek araçların çizimlerini yapar. Elbette birde programcı olur. Eklentinin Minecraft ile entegrasyon ve programlamasını yapar.

Bu geliştirme aşamaları pek değişmiyor. Haliyle bir gelenek oluşmuş durumda. Minecraft için eklenti yapılırken önce gerçek hayat ve örnekler düşünülüyor sonrasında eklenti nasıl yapılacaksa planlanıyor.

Elbette fantastik eklentiler yok değil 😀 RPG tarzda eklentiler var. Pokemon eklentisi var.  Say say bitmez 🙂

Dünyada Minecraft ve Eğitim başlığı altında halen denemeler ve tartışmalar devam ediyor.

Örneğin ortaokul seviyesindeki öğrencilere Minecraft ile İletişim, Takım Çalışması ve Dijital Vatandaşlık konularında eğitim verilen şu videoyu izleyebilirsiniz.

Ayrıca konuyla ilgili detaylı olarak diğer Youtube videolarını inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Minecraft dünyanın en çok oynanan oyunu olmanın yanında sahip olduğu alt yapı sayesinde farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Çocukların oynama, üretme ve inşaa etme merakını oyun ile yönlendirip belli amaçlar çerçevesinde eğitim verilebiliyor. Aynı zamanda bilimsel olarak yapılacak eklentiler ile temel bilim ve terimlerinin dünya oyuncularına öğretilmesi sağlanabiliyor. Minecraft ile yapılabilecekler gerçekten hayelleriniz ile sınırlı.

Halen Minecraft’ı keşfetmediyseniz durmayın. Oynayın, Keşfedin, Öğrenin ve sizde onunla bir şeyler  inşaa edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir