Ham İstatistiklerin Dağıtılması ve TÜİK

Ham istatistiklerin dağıtılması konusu çok önemli!
Devlet vatandaşlarının kullanımı için ne kadar istatistik dağıtırsa vatandaş devletin yapması gereken “inceleme ve tasarımsal” süreçleri hızlandırarak bu görevi kendisi üstlenecektir.
Amerika ve İngiltere‘de bu konuda hükümet siteleri açılmış ve zaten halkın sahibi olduğu istatistikleri halka açık bir biçimde dağıtmaktadırlar.
Bunun sayesinde devletin dahi tespit edemeyeceği yerel problemler vatandaş sayesinde görselleştirilip devlet vatandaş iletişimini arttıran bir kültür ortaya çıkmaktadır.
Kişisel olarak defalarca TÜİK e mesaj attım, paylaştıkları içerikler yetersiz ve kısıtlı bunun bir kaç sebebi olabilir ve yapılması gerekenler şunlardır.
– TÜİK politika olarak vatandaştan Cumhuriyet Tarihi boyunca elde edilen istatistikleri gizliyor ve dağıtmak istemiyor olabilir.
– TÜİK  istatistikleri teknik altyapısının çökmüş veya yetersiz olmasından dolayı istatistikleri vatandaşa yeterli ölçüde ulaştıramıyor.
– TÜİK sitesi incelenecek olursa ikibinli yılların öncesine ait veriler çok kısıtlı bulunuyor hatta bulunamıyor! Bunun bir mazereti olamaz. O bilgilere sürekli erişmek vatandaşın en doğal hakkıdır.
– TÜİK ‘in tarihçesine bakacak olursak; 1926″Merkezi İstatistik Dairesi” olarak kurulmuştur. O Günden bu güne bütün istatistikler yıl yıl, ay ay, gün gün sanallaştırılıp  halkın kullanımınına sunulmalıdır.
– TÜİK sitesi derhal yenilenmeli ve profesyonel bir kadroya devredilmelidir, sitenin bir çok istatistik tarama bölümü eksik ve bozuktur. Türkiye’nin devlet bakımından en değerli sitesi www.tuik.gov.tr dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir