Google ve Yandex – Reklam Savaşı Bölüm – 1

Her iki marka birbirine rakiptir. Fakat bizim asıl ele almamız gereken firma Google çünkü Yandex alternatif  olarak ortaya çıkmış bir markadır.

 

Google 1998 yıllarında ortaya çıktığında çok hızlı bir yükseliş gösterir çünkü iyi bir hizmet ve insanların ihtiyaçlarını karşılayan güzel bir çözümdür. İnsanlar fihristlerde, kütüphanelerde kaybolmadan istediklerini buldular.

Ne yaparsanız yapın insanlara büyük bir çözüm sağlayan bir araç yaptığınızda hızla sevilir ve kullanılır. Google böyle bir araçtı ve hızla yükselişe geçti.

Google sadece 2 yıl içerisinde 10 dile sahip uluslararası bir hizmet oldu.

 

2000 yılında hemen Adwords ‘ü duyurdular.

Neden? Çünkü herkesin ilk geldiği bir site olmaya başladılar.İnsanların her konuda içeriği aradığı bir site olmaya başladılar.

Ellerinde biriken istatistik çok değerliydi ve eşsizdi.

Larry ve Sergey zekilerdi bunu paraya çevirmenin yolunun ilişkisel reklam göstermek olduğunu bulmaları zor olmadı. 3 Sene içerisinde çok hızlı büyüdüler. Düşünün ortada bir ürün yok sadece hizmet var.

Öyle ki Apple ‘ın dahi görmediği bir büyümeden bahsediyoruz.

 

Reklam ağları o kadar büyüdü ki bir kaç sene sonra Adsense ‘yi çıkardılar. Aramalarla ilişkili reklam göstermekten sonra, içerikle ilişkili reklam göstermeye başlamanın vakti gelmişti.

Artık kullanıcılara da para kazandırmaya başladılar. İşte Google ‘ı bu noktadan sonra (tabiri caizse) Adwords ve Adsense taşımaya başladı. Hatta ne taşıması uzaya fırlattı yörüngeye oturttu.

Bir taraftan reklam veriliyor diğer taraftan yayınlanıyordu.

 

Bu detay çok önemli.

İnsanlar Google ile ve Google ‘ın bizzat kendisine çalışmaya başladı.  Herkes reklamlara ilişkisel içerik yapmak ve bu içerikle ilişkili reklam yayınlayarak para kazanmak için gece gündüz çalıştı ve çalışıyor. Reklam verenlerde ilişkisel reklamlar sayesinde Google ‘ın kazandırdığı müşterilere minnettar oldular ve oluyorlar.

Adsense ağına dahil olan her site Google ağına ve Google ‘ın menfaatlerine çalışır hale geldi.

 

Google ‘ın artık o kadar vakti vardı ki; artık insanları kendisine daha çok bağlayacak uygulamaları geliştirmeye başladı. Her ay, her sene ardı ardına uygulamalar çıkardılar.  Gmail, Maps, Code, History, Talk, Earth, Reader, Analytics, Picasa, Finance, Calendar, Docs, Apps ve dahası…

Google kullanıcısının var ettiği ve kullanıcılarına bağımlı aynı şekilde kullanıcılarınında kendisine bağımlı olduğu bir sistemdir.

 

Bu sözüm çok radikal ve bazılarınca saçma algılanabilir.

Fakat Google ‘ı Adwords ve Adsense var ediyor. Diğer hizmetlerin kullanıcıları daha bağımlı yapma veya onlarla ilgili daha çok istatistik elde etmek dışında bir amaçları yoktur.

 

Gerçekten kullanıcılarını yani bizi düşündüğünü sanıyorsanız paraya çeviremedikleri, başarısız oldukları ve kapattıkları hizmetleri bir inceleyin.

Bazılarını çok seviyordum.  !% …

 

Yazının devamı olacak “Google ve Yandex – Reklam Savaşı Bölüm – 2” de Yandex ‘in çıkardığı hizmetlerle ne yaptığını ve Türkiye’de ne yapması gerektiğini anlatacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir