Gizli Hayranlar

İnternet hayatımıza bir çok farklı sosyolojik ve toplumsal kavramlar sokuyor. Bunun isimlerini şu anda koymuyor olsak bile gittikçe sanallaşan ticari ve sosyal ortamlar sayesinde ileride bu konuda kitaplar dahi yazılacaktır. (nitekim yazılmışları var)

İnternet ve sosyolojik konularla ilgili sayfalarca yazı yazmak mümkün fakat bu yazıda sadece Gizli Hayranlar konusunu işleyeceğim.

İnterneti azıcık anlayalım…

Bilindiği gibi internette milyarlarca site var ve matematiksel olarak nasıl telaffüz edileceğini bilmediğim kadar sayfa var. Bu internet okyanusunda Türkçe olduğu kanıtlanmış yaklaşık 30.204.325.060 sayfa var. (kaynak.google)

Hal böyle olunca bilginin olduğu herde kültür olur, kültürün olduğu yerde insan olur, insanın olduğu yerde sosyolojik ve duygusal olaylar yaşanır. İnsan duygusaldır, psikolojik etkilerle yaşar, gün içerisinde sinirlenir, sevinir, üzülür, nefret duyar, hayranlık duyarız. Tüm bunlar normal hayatta olurda internette neden olmasın ?

İnsanın yer aldığı her yerde düşünsel ve duygusal etkiler yaşanır. Bu yüzdendir ki düşünüldüğü gibi internet “Sanal” değildir. İnsanlarla birlikte yaşayan bir organizmadır, kültürdür, millettir, gelenekler yumağıdır.

Bu yaşayan organizmanın hücreleri sitelerdir. Ve her site kendi geleneğine ve kültürüne sahiptir, onu kuran “insan” yada yöneten, kullanan “insanlar” kendilerinden birşeyler katarlar, ne kadar sanal olursa olsun bu katılan şeyde insan kokusu ve duyguları muhakkak yer alır !

Nedir bu Gizli Hayranlık meselesi ?

Hâl böyle olunca normal hayatta nasıl bir sanatçıya hayranlık duyuyorsak ve onun albümlerini alıyor ve dinliyorsak, bir filimi sevip onu arşivliyor ve sıkıldıkça izliyorsak, bir diziyi sevip takip ediyorsak, bir kitabı okuyup kendimizle birlikte anlamlandırıp onu kitaplığmıza sıralıyorsak tüm bun olanlar gibi internettede sevdiğimiz, hayran olduğumuz, takip ettiğimiz, belkide aşık olduğumuz siteler olabiliyor.

Gizli hayranlık meselesini platonik bir aşka benzetebilirsiniz.

Başına gelmeyen yoktur. Mesela ben ortaokuldayken ismi S ile başlayan bir kız vardı dümdüz ve sarı siyah saçları vardı, gülümsediğinde sınıfa bir ışık gelirdi onu gülümserken izlemek hoşuma gider ve espiri yapardım. Fakat ona hiç açılmadım ve bu plantonik sevgimi ona söyleyemedim. Zaman geçiyor ve hayatı anlamak yaşadığımız dakikaları yorumlamak okuduğumuz romanlar gibi oluyor.

Gizli Hayranlar bazı sitelerde bulunurlar fakat bu sitelerde kendini belli etmezler. Gelirler giderler, bir yazı okurlar, bu bir kişinin sayfasıda olabilir, bir şirketin sayfası yada bir eğlence portalıda olabilir.

Sitelere girip çıkarken bu bağlılığınızı hiç düşündüz mü?

Gördüğünüz her ne kadar sanal olsa da duygusal bir bağınız olduğunu bilmek size ne hissettiriyor ?

Cevap vermenize gerek yok  🙂 Bu konuyu düşünün yeterli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir