Genel Seo Bilgisi ve İçerik (SEO 1)

Gerçek Seo yapay ilerlemez doğal ilerleyen bir süreçtir. Yıllardır google arama sonuçlarını geliştirmektedir fakat seo konusunda hiç bir zaman temeller değişmemiştir. En önemli etmen her zaman ! İçerik olmuştur.

Doğru, Yararlı, Gerekli, Orjinal ve Aramalara Uygun içeriğin değeri hiç bir yüksek pr linke eş değer değildir ve botla çekilen içeriklerle karşılaştırılamaz. Aynı konuyla ilgili 100 tane kopya içeriği botla sitenize çekin rekabet eden bir site bir tane uzun ve orjinal bir yazı yazsın yine sizi geçer. Olması gereken de budur.

İçerik Neye Göre Yazılmalıdır?

Doğru, Yararlı, Gerekli, Orjinal ve Aramalara Uygun olmalı dedik. Diğer kısımları anladığınızı umarak devam ediyorum. En önemli kısım Aramalara Uygun içeriğin yazılmasıdır. Bu konu Sınavlarda sorulan paragraftan ne anladınız? gibi sorulara verilen cevapları bilmeyle ilgilidir eğer Türkçe ve Anlam Bilginiz düşükse bu konuda sıkıntılar yaşabilirsiniz çünkü Google’da rekabet edeceğiniz kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini, hangi alanı kapsadığını, hangi alt konulara sahip olduğunu bilmeniz bir mecburiyettir.

Bilmiyorsanız dert etmeyin okuyun ! Öğrenirsiniz her konuda kitap var gidip kitap satın alın ve anladıklarınızı yazın. Kitabın aynısını yada Derginin aynısını yazmayın yerinizi sağlamlaştırmak için %100 sağlam içerik yazmalısınız. Aklınızdan cümle kurun, aklınızdan hikaye uydurun belli bir mantık çerçevesinde konuyu anlatmaya çalışın fakat saçma bir yazı da yazmayın.

Google yıllardır orjinal içeriği korumak adına yatırımlar yapıyor, geliştirmeler, güncellemeler, yeni teknolojiler getiriyor. Fakat bunu Orjinal-Yararlı içeriği korumak ve bulmak için yapıyor. İşin kuralları değişmiyor sadece sahtekarlık yapanların kuyusu kazıldığı için sahtekarca SEO yapanların ciyaklamalarını duyuyoruz. Google yıllardır ne arıyorduysa yine aynı şeyleri arıyor.

Google Aslında Neleri Değiştiriyor?

Eskiden orjinal içeriği ayıklama konusunda sıkıtılar yaşıyordu. Bot yada kopya içerikle kurulan siteler arama motorlarında yükseliyorlardı. (Halen istisna kategoriler var örneğin Video konusunda tam çözüm getiremedi) Google yenilikleriyle aslında Google Bot ları daha zeki yaptı. Örneğin orjinal içeriği anlamak konusunda artık Google Bot lar yapay zekaya sahip. Yazdığınız yazının sadece başka bir yerde eşi var mı diye kontrol etmiyor dil bilgisine de bakıyor? Google yıllar öncesinden docs.google.com sayesinde dil bilgisi gibi konularda uzmanlaştı elinde böyle bir teknoloji varken bunu neden uygulamasın?  Başka ne değişti ?

Layout yani görseller değişti bazen google ‘ın yaptığı arama sonuçlarını gösteren sayfada çok köklü değişiklikler olmuş gibi dünyada yaygara kopuyor fakat temeller 10 yıldır aynı hiç değişmedi.  Açın Google’ı her hangi bir kelime yazın neresinden tutarsanız tutun on  tane sonuç gösterecektir. Video konusunda lider olmak için bazı kelimelerde çok hit varsa video içerikte gösterecektir fakat sadece web içeriklerine odaklanırsanız sonuç yine on değişen bir şey yok.

Az bahsettim Google daha zeki Google Bot yapmaya çalışıyor bunun sonucu olarak da arama sonuçları sayfasında daha gelişmiş araçlar ve görseller görmeye başladık.

Mesela yeni denebilecek neler var ?

Konum: Konum var konum yazarak yaptığınız arama yerel ile örtüşen bir sonuç varsa google ona göre gösterebiliyor.

Dil: Dile göre arama var. Normal dile göre aram her zaman vardı fakat yeni olarak çevrilmiş sayfalar diye bir özellik var aynı sitenin farklı dillerde sonuçları var ise toplu olarak gösteriyor. Bu da yeni bir özellik.

Zaman: Zamana göre arama var belli bir aralıkta yada son 1 haftada, son 24 saat gibi ayarlar ile arama yapabiliyorsunuz.

Görseller: Görselleri olan site diye bir ayar var google images ta sonuçları bulunan web sitelerini gösteriyor.

Birde eğer giriş yapmışsanız Ziyaret ettikleriniz diye bir ayar var daha önce girdiğiniz sitelerin kaydını tutuyor ve isterseniz gösteriyor.

İşte Google’da bunlar değişti ve SEO ‘nun ana temellerinin halen İçerik üstüne kurulu olduğunu gördük.

Ve unutmayın sağlam bir SEO İçerik ve Teknik bir araya geldiğinde ortaya çıkar. Sadece içerik elbette yeterli değildir.

Meraklılarına; Elbette SEO’nun teknik ve rekabet için bilinmesi gereken bir çok detayı var fakat bu detayları anlatamam bunlarda benim meslek sırrım. Bu yazıyı giriş düzeyinde web bilgisi olan ve SEO ya yeni adım atmış kişilere temel olması için yazdım. **

Bir Sonraki Yazı WordPress ve SEO olacak.

**Teknik konularda okuyacak site çok kaynak vereyim; seoteknikleri.com , seohocasi.com , problemcocuk.com

** Google SEO

“Genel Seo Bilgisi ve İçerik (SEO 1)” için 4 yorum

  1. çok fazla kaynak bulubilirsin, ama doğru şekilde uygulamak sanırım en büyük sorun..

  2. ewet arkadaşlar bu konuda kaynak çok ama işe yarayan kaynağı bulmak önemli, çünkü yaptığınız şey size zararda verebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir