DigitalOcean ve CloudFlare Kombosu

Benim gibi çok siteye sahipseniz ve bu sitelere karşı sorumluluklarınız varsa güvenlik ve hız büyük bir önem kazanıyor. Türkiye’de hosting yada vps hizmeti alarak gerekli kaliteyi almak çok zor ve pahalı.

Bu sebepten ötürü DigitalOcean kullanmayı seçtim. Zaten 2013 ün yazından bu yana yurtdışındaki alterantifleri (AWS Dahil) deniyordum. Dönüp dolaşıp en son DigitalOcean de karar kıldım.

DG tamamen SSD Cloud Server yapısına sahip bir sistemdir. SSD+Ram+CPU seçiminizi yaparak sanal makina satın alırsınız. Fiyat ve Performans aralığı şu sıralar dünyanın en iyisi olarak yabancı inceleme sitelerinde söyleniyor.

5 Dolardan 640 Dolara kadar istediğiniz fiyat ve donanım aralığında makine alabiliyorsunuz.

Ödemelerinizi saatlik hesaplıyorlar. Yani istediğiniz özellikte bir paketi deneme yapmak için alabilirsiniz. Bir makine kurduğunuzda size hepsini peşin ödemek zorunda bırakmıyorlar.

Cloud’un güzelliği işte. Diyelim 1 saat kullandınız o kullanım miktarı için 0,01 Dolar ödüyorsunuz olay bitiyor.

İnanılmaz bir kolaylık ve hız ile karşılaşıyorsunuz. Alışkanlıklarınızı unutun.

DG size istediğiniz linux işletim sistemini yaklaşık 1 dakikada kurmanızı sağlıyor. Makinanız tam otomatik bir biçimde 60 saniyede kuruluyor ve root şifreniz mail adresinize gönderiliyor. Sonrasında isterseniz server kurun, isterseniz hosting firması olun, isterseniz kendinize özel vpn server kurun sonu yok. Yasal olarak DG firmasını zora sokmayacak bütün kullanım biçimleri için hakkınız var.

DG cloud altyapısının yanında size çok iyi çözümler sunuyor. Sunucunuzu otomatik bir biçimde backup alabiliyorsunuz. Masrafı sadece aylık 1 dolar.

Ücretsiz bir biçimde imaj da alabiliyorsunuz fakat bunun için makinayı 5-10 dk kapatmanız gerekiyor. İkisinin arasındaki tek fark bu. Fakat 1 dolar para değil ben öyle yapıyorum. Her şeyin olabildiğince otomatik ve güvenli olması insanı iyi hissettiriyor.

Şimdilik DigitalOcean incelemem bu kadar kısa vadede DG ile sunucu kurulumu ve bireysel (sunucunuzu) hostinginizi nasıl kurarsınız gibi başlangıç seviyesinde sistem yöneticisi eğitimleri vereceğim. Bunun için EğitimAlem takip edin.

CloudFlare

CloudFlare yeni sunucu sistemimle birlikte fazladan güvenlik için kullandığım bir yapı oldu. Son dönemde WordPress sistemlerine ve linux dağıtımlarına ddos tabanlı saldırılar veya onları zombi haline getirerek ddos saldırılarına alet ediyorlar. Bunlardan korunmak ve fazladan güvenlik sağlamak için bütün domainlerimi CloudFlare alt yapısına geçirdim.

CF nin en büyük özelliği sunucunuz ila kullanıcılarınız arasına girerek orijinal ip adresinizi ve suncunuzu koruyor. Bu sayede size birisi ddos, sql inject veya spam saldırısı yapacak olursa cf bu saldırıları kendisi filtereliyor ve sadece gerçek kişileri size yönlendiriyor. Fakat şu çok önemli zaten sitelerinde de belirtmişler; Sunucu ipnizi sizden başka kimsenin bilememesi ve sunucunun CF ye geçmeden önce de gizli kalmış olması lazım. Önceden sunucu ip adresiniz halka açıldıysa CF ye geçseniz dahi sizi koruyamaz çünkü saldırgan birisi dolaylı biçimde dns history sitelerinden ip adresinizi bulabilir ve direk sunucunuza saldırı yapabilir. Bu detayı unutmayın. Temiz bir başlangıç ve gizlilik şart.

Ayrıca bu sistemin size sağladığı performans artışını söylemem gerek. CloudFlare sahip olduğu hızlı ve cloud DNS yapısı sayesinde ücretsiz kullanımlarınız da bile size cache ve rocketloader gibi özellikler sunuyor. Bunlar WordPress ‘in Wp Super Cache gibi yapılarına benzer diyebiliriz. CloudFlare sabit dosyalarınızı HTML, CSS, JS, Resimler gibi önbellek alarak sitenizi hızlandırıyor. Bunların hepsini ücretsiz yapıyor. Elbette ücretli versiona geçince daha detaylı özellikler alıyorsunuz. Fakat ücretsiz halinde bile performans, hız ve güvenlik artışı sağlarsınız.

Güvenlik kısmı sadece DDOS koruma değil elbette. Sitenizde yer alan açıkça yazılmış mail adreslerinizi spamden korumadan tutun botların sitenize gelip spam yorum yapmasına kadar CloudFlare çözüm sağlıyor. Bu söylediklerimin hepsi şu ana kadar CloudFlare hizmetleridir. Daha detaylı özellikler için sitelerini inceleyin.

CloudFlare inanılmaz bir hızla gelişiyor ve büyüyor. Hem ücretsiz hem de ücretli sağladığı özelliklerle şimdiden bir tekel olma yoluna girdi diyebiliriz. Siteniz ile kullanıcılarınız arasına girerek sunulabilecek sınırsız imkanlar var.

Zaten bu sebepten dolayı APPS diye bir bölümde açtılar bu bölümde topluluk ve şirketler uygulama yazarak yükleyebiliyor.

Eğer bir programcıysanız ve fikirlerinize güveniyorsanız bu pazara girerek aynı IOS ve Android pazarında olduğu gibi iyi paralar kazanabilirsiniz.

Bu bilgiyi herkes vermez aklınızı kullanın ve şimdiden CloudFlare kullanmaya ve öğrenmeye başlayın.

“DigitalOcean ve CloudFlare Kombosu” için 2 yorum

  1. konuyla alakalı değil ama digitaloceansdan vps aldıktan sonra 15 gün cpanel ücretsiz cpanelin yerine önereceğiniz panel var mı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir