INNER JOIN Tablo Birleştirme

Malum SQL de tablolarımızın çoğu birbirinden ayrıdır. Kullanıcı tablosu, yazı tablosu, mülk tablosu …vs Kayıtlarımızı yaparken bu yapıları düzgün kaydetmek ve karışmasını önlemek için ayrı tablolar halinde oluştururuz. Ayrı ayrı kayıt yaptığımız tabloları aynı anda ilişkisel çağırmak için INNER JOIN kullanırız.

Yani ID = 1 olan kullanıcının ID = 1 olan mülklerini birlikte çekebilmek için kullanırız. Aşağıdaki örnekte daha iyi anlayacaksınız.

Elimizde iki tablo var. Bunların ortak ID leri bulunuyor. Her kullanıcının sahip olduğu bir araba ve ev var. ID karşılaştırması yaparak bunları görebiliriz. SQL ile nasıl göreceğiz bakalım.

SELECT kullanici , kullanici_mulk // tabloları seçtik
FROM kullanici INNER JOIN kullanici_mulk // tabloları birleştirdik
ON kullanici.id = kullanici_mulk.id // tabloları neye göre birleştireceğimizi belirttik

Bu SQL sorgusu aşağıdaki gibi tablları birleştirecek ve sanki tek tablodan veri çekiyormuşuz gibi verileri döndürebileceğiz.

“INNER JOIN Tablo Birleştirme” için bir yorum

  1. Sinan abi gayet sade ve anlaşılır bir anlatım yapmışsın ellerine sağlık.Biraz daha genişletirsek yazıyı.kullanici_mulk tablosuna kullanciID gibi bir alan açıp eşleştirmeyi kullanıcı_mulk teki id ile değilde kullaniciID ile yaparlarsa bütün kullanıcılara çoklu kayıt girebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir