Büyük proje hayali olanlara

İşim gereği çok proje teklifiyle karşılaşıyorum. Ufak bir kişisel siteden, bir sosyal ağ sitesine kadar bu yelpaze geniş.

Bana bu projeleri getirirken her daim bir bilgi veya birden fazla bilgi eksik veriliyor.

Önceden bunun güvensizlik belirtisi olduğunu sanırdım fakat uzun zamandır bunun planlama eksikliği olduğundan eminim.

Site açmak isteyen fakat bunu nasıl yapacağını bilmeyenler, yaptıracağı iş için bir bütçe dahi ayırmayanlar projelerini gerçekleştirememeye mahkumdur.

Bütçe sorunu aşılmış olsa bile yaptıracağı işi iyi anlatamayanlar ve planlayamayanlar da aynı sonu yaşayacaktır.

Özellikle dünyanın en büyük sosyal ağlarından esinlenip üzerine bir şeyler katıp yada katmayıp aynı işi yaptırmak için gelenler size bir sözüm var “taklitler orjinali yüceltir.” Bunu bir kenara yazın.

Taklit projelerin yapılması için o sitenin dünyaya yayılmamış olması gerekir. Hadi dünyayı geçtim en azından Türkiye’ye yayılmamış olması gerekir.

Yapılmadı mı? Yapıldı. Türkiye’deki bir kaç dev internet firması bu taklit projeleri Türkiye’ye uyarlayarak başarıyı sağladılar. Fakat o projeler Türkiye’ye gelmemişti. Bu açığı gördüler ve projelerini gerçekleştirebildiler.

İstisnalara göre hareket edemez, kurallar koyamayız. Fakat hatalardan ders alarak ve hata yapmayarak başarıyı maksimize edebiliriz. 

Bir proje yapmak için kısaca neler yapmalısınız basit bir liste yapalım;

* Projenin adı (kodadı),

* Projenin detaylı özellikleri (ör: sitede x bölümler olacak, x bölümlerde y işlemler yapılabilecek, y işlerimini xyz görecek ..vs),

* Projenin finansmanı (benzer projeleri araştırıp harcanan masrafları çıkartma veya bilir kişilerden bu masraflar konusunda fikir alma)

* Projeyi gerçekleştirmek, gerçekleştirebilecek kişileri keşfetmek, keşfedilen kişilerden fiyat alarak işin yaptırılması.

* Test süreci ve uygulama.

Bu liste aşırı basit olmakla birlikte ilk kez proje yapacaklar için çok faydalı olacak adımları taşımaktadır. Ana fikiri kavrayıp kendi planlamanızı yapmanız her daim iyi olacaktır. Çünkü bazı projelerde farklı adımlar ortaya çıkabilir yada ortadan kalkabilir. Bunu projeyi gerçekleştirecek birisi olarak sizden daha iyi kimse bilemez. Detaylı bir planlamanın kimseye zararı olmaz.

Gerekirse yapacağınız proje gerçekleştirilmeden önce kullanıcılar sitenizi nasıl kullanacağıyla ilgili örnek senaryolar yazabilir ve bunları bir liste haline getirebilirsiniz. Bu gibi planlamalar projeyi gerçekleştirecek kişi veya ekibe çok faydalı olacaktır.

Bu yazıyı niye yazdım ?

Çünkü;

* Yaptıracağı işin büyüklüğünü bilmeden fiyat isteyenler oluyor ve söylediğim fiyatı duyunca kendilerinden bir daha ses çıkmıyor.

* Projesini WordPress altyapısıyla yaptırmak isteyenler oluyor. Fakat mesele araç değil amaçtır ortaya çıkacak ürün büyük olduğundan fiyatta aynı oradan büyür bunu bilmiyorlar.

* Benzer sitelerin linkini vererek bir planlaması olmadan iş tarifi yapanlar oluyor. Bu kişilere genelde fiyat bile söylemiyorum. Önce iyi bir plan hazırlayıp, yaptırmak istediğini yazıp gelmesini istiyorum.

* Bu yazıyla birlikte artık her müşteriye aynı şeyleri anlatmayacağım bu yazıyı okutacağım.

* Elbette Girişimcilik konusunda çok kişi kendisini geliştiriyor bu yazı onlara da faydalı olacaktır. Diye umuyorum.

Sevgiler.

“Büyük proje hayali olanlara” için bir yorum

  1. Doğru söze ne denir? EVET
    Fizibilite, taslak yapılması planlanan bir iş uygulamaları için öncelikle yapılması gereken bir iş programıdır. Kendi işinizin oluşumunu ve nasıl uygulanabirliğini güzel tarif edip anlatmışsınız. Başarılarınızın devam etmesi dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir