Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Yazar: EDVIN LEFEVRE

Sayın Tarihçi  İlber Ortaylı ‘nın bir sözü vardı yanlış hatırlamıyorsam Tarihin Arka Odası ‘nda sohbet esnasında söylemişti. “Sürekli kitap okurum ve okunmasınıda tavsiye ederim çünkü bırakırsanız okuduğunuz diğer kitapların bilgilerini de kaybedebilirsiniz. Beyni sürekli aktif tutmak gerekiyor.” demişti. Hem bu sebepten hem de işim gereği öğrenme eğrimi yükseltmek için son bir kaç aydır düzenli kitap okuyorum.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Son bitirdiğim kitaptır. Bende bıraktığı etkileri kısaca yazacak olursam;

Borsayı hep merak etmişimdir. Bir sürü rakam artar azalır. Bir çok şirketin değeri artar yatırım alırlar. İki yıl İşletme okuduğum için ekonomi ile çok uzak olduğumu söyleyemem okuduğum kitaplarda hep teorik ve büyük boşluklarla anlatılan Borsa, Menkul Kıymetler Borsası konuları için hep tecrübelerle ve yaşananlara dayanan kaynaklar arayıp durmuşumdur. İnternet bu konuda gerçekten yeterli olmuyor.

Bu kitabı D&R da gördüğümde işte bu sebeplerden dolayı aldım ve severek okudum. İşlerim dolayısıyla aradaki boşlukları saymazsam 4-5 günde bitirdim. Yazar kendi hayatını anlatıyor. Romandan ziyade zaten bir Otobiyografi ve tecrübelere dayanan ekonomi kitabı olarak yorumlanabilir. Zaten NY yorumuda bu şekilde; “Saygın bir Ekonomi Kitabı” deniyor.

Fakat bence çok güzel biyografik bir roman borsa konusu ise kitabın ikinci güzel konusu. Çünkü başarılı bir insanın dürüstçe yazılmış hayatını okumak çok zevkli. Bir insanın yaptığı işten ziyade hayat felsefesinden daha fazla şey öğreniyorsunuz.

Kitabın bana kattığı en büyük değerler de bunlar oldu.

Lefevre’nin yaptığı hatalardan aldığı dersler, aldığı dersler sonucunda borsada oynarken-çalışırken geliştirdiği planlar ve bu planları uygulama biçimleri gibi Lefevre’nin tecrübelerini okumak kitabın en güzel yanlarıydı.

“Bir Borsa Spekülatörünün Anıları” için bir yorum

  1. şuan bu kitabı okuyorum düşüncelerine katılıyorum kitaba kötü demek neredeyse imkansız.. yalnız parantez içinde sölüyorum levefre diil livington o değerli kişi 🙂 lefevre yazar sadece saygılar .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir