Arama Motorları Google, Yandex ve Baidu Tespitler

Teknoloji hızla gelişiyor ve Angry Birds ün 30 milyon insana 30 günde ulaşması gibi yeni teknolojiler daha hızlı biçimde yayılabilir. Google’ın durmaksızın yazılım firması alması biraz bu sebeptendir. Elindeki hizmetleri ve Arama Motorunu sürekli geliştiriyor.

Twitterda yazdığım bazı tespitler var burada yazı olarak bulunsun istedim. Bu konularla ilgili sürekli yazıyorum ve gördükçe yazmaya devam edeceğim. Hatta bazı şeyleri şu an istesem bile yazamıyorum. Söz verdiğim insanlar var. Biraz zaman geçmesi gerekiyor.

 

Gelelim Tespitlere

Google sadece Hollywood tabanlı DMCA istekleri değil TV isteklerini de artık arama sonuçlarında gizliyor.

Google bu gidişle devam ederse bütün warez veya telif hakkı ihlali hatta ihtimali olan her içeriği silmeye devam edecek.

Şeffaf arama motoru olarak geriye en büyük iki alternatif kalıyor. Yandex ve Baidu.

Yandex Rusya’nın en büyük arama motoru. Rusya da Google dan bile çok kullanılıyor .

Baidu ise Çin’in en çok kullanılan arama motoru. Aynı şekilde Google esamesi okunmuyor. Baidu Yandex ten daha çok AR-GE yatırımı yapıyor.

Türkiye’de Kısa vade Google üstünlüğü devam edecek ama bu pastayı kaybetmeye mahkum. Gelişen ülke olarak Bedava İNDİRMEK büyük önem taşıyor.

Sadece Türkiye’de değil bizim gibi gelişen tüm ülkeler benzer kaygılara sahip.

Özellikle Rusya’nın Yandex’i direk desteklediğini düşünürsek. Yeni soğuk savaş internetteki arama dengesini yerine getirecek.

Yandex Google Adwords Alternetifini zaten yerel işletmelere sağlıyor fakat hazırlanan büyük proje Adsense Alternetifi henüz tam duyurulmadı.

 

Sonuç

Google arama motoru olarak bizlere tam şeffaf biçimde içerik sağlama dönemi geride kaldı. Bu engelleme ve şirketin Google’a yaptığı baskı şirketler açısından zaferle sonuçlandı. Artık Google ‘a istedikleri içerik aldırma emrini anlık olarak verebiliyorlar. Bir kaç saat içinde istenilen her içerik kaldırılabiliyor.

Bu her ne kadar warez içerikler veya telif hakkı ihlali gibi konular içerse de başlangıçtır. Bunun sonu gelmeyecek. Eleştirel bir yazı içerisindeki telif hakkı olma ihtimali oaln bir cümle, söz, resim, video ve müzik yüzünden içeriğiniz kaldırılabilir. İçerik kaldırma kapsamları genişliyor ve Google istediği gibi kapsamları belirleyebiliyor.

Açıkçası ben seviniyorum bunların oluşuna çünkü Google kendi tekelini kendi elleriyle yavaş yavaş öldürüyor. Bu yavaş ölüm durmadan devam edecek. Değer kazanmaya para kazanmaya devam eder. Atıldığı bir çok sektör ve teknoloji var. Google markası büyür. Fakat arama motorunun kullanım oranı yavaş biçimde azalacaktır.

İçerik kaldırma miktarı arttıkça insanların Google ‘ın samimiyetinden şüphe duyulacak ve alternatif aranacak.

Avrupa ve Türkiye için en büyük alternatif Yandex. Asya için Baidu.

 

Şimdilik gördüklerim bunlar. Zaman içerisinde başka şeyler yazacağım.

 

Hatta ipucu vereyim. Şu an Ukrayna ve Rusya ile başlayan Rusya – Amerika gerginliği internet ortamında yıllar önce başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde bazı büyük hack olayları yaşandı. Fakat daha büyükleri yaşanacak.

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir