Android %85 Kullanım Oranına Ulaştı Q2 2014

Pazar araştırmacısı Strategy Analytics rakamları açıkladı. 2014 ‘ün ikinci çeyreğinde Android sistemi akıllı telefonlarda dünya pazarının %84,6 kullanım oranına ulaştı.

Strategy Analytics raporuna göre 295 milyon akıllı telefon bu süreçte incelendi. Büyüme hızı olarak pazarın son 5 yıldır gördüğü en yavaş büyüme hızı olarak belirtiliyor.

android tablo büyüme

Apple iOS marketteki kaybı geçen sene 13,4 idi bu sene 11,9 Microsoft pazar kaybı ise 3,8 den 2,7 düştü.

BlackBerry ise 2,4 ten 0,6 ya düştü. Oranlara bakınca anlaşılıyor ki bu düşüşlerin hepsi Android cihazlara yükseliş olarak geçmiş.

akıllı tekefon marketi samsung apple diğerleriÇin akıllı telefon üreticisi Xiaomi dünyanın en büyük 5 markasından biri haline geldi. Toplam pazarın %5 ini elinde bulunduruyor. Geçtiğimiz dönemde markete 15,1 milyon telefon gönderimi yaptı.

Strategry Analytics e göre Xiaomi Android Akıllı telefon modelleri Çin pazarında çok popüler. Her çeyrekte milyonlarda akıllı telefon satıyor. Xiaomi ‘nin diğer adımı ise uluslararası pazar olacak. Asya ve Avrupa pazarına girmeyi düşünüyor. Bu pazarlara marka bilininirliği olmadığı için büyük yatırımlar yapmayı planlıyor.

Bu arada Samsung dünya pazarına 74,5 milyon akıllı telefon ihrac etti. Dünya pazarının %25 ini elinde tutuyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir