AliExpress Vergi Ödeme, PTT Masraf Gümrük Sorunları

Bütün forumlarda herkes “ben şunu ödedim” “ben bunu ödedim” diye her kafadan bir ses çıkıyor ama düzenli ve net bilgiler bulmak zor.

Size bu yazıda 4-5 yıldır AliExpressten aldığım 150 ye yakın ürün ile hangi tecrübeler edindim onları paylaşacağım.

Çinden 3-5 dolara ürün alıp Türkiye’de bizi 150-200 TL ye dolandırmaya çalışan yavşaklara para kazandırmak istemediğim için 20 gün hatta 50 gün bile beklemeyi tercih ederim. Kimse bu adamlar ticaret yapıyor demesin bu yaptıkları ticaret değil soygundur. Yüzde bin kâr ticaret olmuyor.

Neyse konuya döneyim 😂

AliExpress Masraflar ve Gümrük Vergisi

Aliexpress ve yurtdışı alışverilerimizde Şubat 2019 tarihine kadar durum biraz karışıktı.

Belli miktara kadar vergi vardı. 100 dolar dediler 50 dolar dediler 20 dolar dediler. Bu miktar son 3-4 yıldır düşüp durdu fakat en azından bu miktara göre hesap yapıp aldığımız ürünün vergisi olur mu olmaz mı biliyorduk.

Gerçi bu durum da net değildi. Çünkü gelen ürünlerin üstünde veya içinde fatura olmadığı için ürün gümrüğe takılsa bile ürünün değerinin ne olduğunu gümrük memurları bilemiyordu. Bu sebeple gümrük memurları rastgele ürünleri açıp kontrol ediyor ve eğer ürünün ne olduğunu internette bulup fiyatına bakabilirse ona göre gümrük vergisi hesaplıyordu. Bu durum karışıktı çünkü kafalarına göre yazıp geçiyorlardı. İnternette karşısına ilk çıkan fiyata göre yazdığını düşünecek olursak belki türkiye fiyatını görüyordu ve ona göre vergi yazıyordu halbuki biz ürünü çinden alırken beşte bir fiyatına almıştık.

Anlayacağınız durum karışıktı. Diyeceksiniz Şubat 2019 tarihinden sonra durum düzeldi mi?

Cevap; Hem Evet. Hem Hayır 😊

Şubat 2019 tarihi ile birlikte yeni yasa getirdiler ve artık tavan fiyat limiti ortadan kalktı.

Artık her ürün gümrüğe giriyor ve gümrük hesaplaması yapılmasa dahi gümrüğe sunum ücreti olarak 5 TL veya 10 TL gibi bir ücret karşınıza çıkıyor.

Bu fiyatlandırmayı ürünün içeriğine göre de yapmıyorlar. Aldığınız ürün isterse 50 cent olsun fark etmez o ürün gümrüğe girdiği ve bir gümrük memurunun eli değdiği için ve ona 30 saniyesini ayırdığı için 5-10-20 TL gibi bir ücret size yansıtılıyor.

Bana sorarsanız bu durum eskisine göre daha iyi çünkü en azından size gelebilecek gümrük fiyatlarını kestirebiliyorsunuz. Önceden zar atmak gibi bir şeydi. Bundan 2 sene önce 15 dolarlık ürün için 100 TL gümrük ödediğimi bilirim. Bu durumda aynı ürün için en fazla 20 TL öderim. Belki de 5 TL.

Şimdi soracaksınız bu 5, 10, 20 TL hesaplamaları neye göre kime göre nasıl oluyor?

ORTADA HESAPLAMA YOK KARDEŞİM KAFALARINA GÖRE 😂

Şubat 2019 dan bu yana 15 ürün felan sipariş ettim. Bunlar 1-3-5-20 dolar gibi farklı farklı fiyatlar. 1 dolar ürün için (plastik gözlük) 10 TL gümrük ödedim. 15 dolar ürün için (isveç çakısı) 5 TL gümrük ödedim.

Anlayacağınız durum halen karışık fakat eskisine göre yine kendi içinde bir düzeni var.

Ürün alırken bunları hesaba katarak alın. Ben 2 dolarlık ürün aldım 20 Tl ödedim diye ağlamayın bunu bilerek sipariş verin 😂

Zorunlu Gümrük Sunum Ücreti

Ayrıca şunu unutmayın artık gümrük hesaplaması yapılsın yada yada yapılmasın. Gümrüğe Sunum Ücreti diye bir şey masraf var ve bu zorunlu. Her kargodan alınıyor. Şu an için 5.20 TL fakat ilerleyen zamanlarda bu miktar kaç olursa ona göre hesap edersiniz.

Aldığınız ürünün üstünde bu bilgileri barındıran etiketten masrafları görebilirsiniz.

Bu gösterdiğim resim 12 dolara aldığım kablosuz kulaklık için oluşmuş masraf. 5.20 + 13.29 + 0.70 = 19.19 TL gibi bir gümrük masrafım olmuş.

Aldığım ürün 70 TL fakat masrafım 20 TL olmuş. Bahsettiğim gibi minimum masraflardan birisi olmuş.

Hiç gümrük vergisi çıkmazsa ki arada olabilir büyük ihtimalle sadece 5.20 TL ödersiniz kurtulursunuz. Aşağısı artık pek mümkün değil.

Ben XXX TL Gümrük Ödedim Nasıl İtiraz Ederim?

Şimdi bu tabloya ve miktarlara uymayan bir gümrük vergisi öderseniz ne olacak itiraz edebilir misiniz? Bu durumdakilere yardımcı olayım.

Aslında yazımın konusu değil ama az anlatayım kesin bu sorunun cevabını arayan bu yazıya denk gelecek.

Eğer ürününüz için çok yüksek gümrük gelirse aşağıdaki adımları uygulayın;

  1. Kargonuzu buradan gonderitakip.ptt.gov.tr takip ederken hesaplanan gümrük miktarını tespit edin. Ürün istanbuldan çıkıp size gelmeden masrafını bilmenizde fayda var.
  2. Ürün size geldiğinde almayın! Gümrüğün tekrar hesaplanmasını talep ediyorum. Ürünün fiyatı şudur gibi itiraz edin.
  3. Eğer istanbuldaysanız işiniz kolay ürün hızlıca gümrük merkezine gider ve sizden ürünün faturasını extresini isterler ona göre hesaplanır. Gümrük fiyatınız düşler.
  4. Eğer istanbulda değilseniz size ürünün istanbul gümrüğe tekrar gitmesi gerektiğini söyleyeceklerdir. Eğer sabrınız varsa yollayın gitsin. Büyük ihtimalle size telefon ve mail ile ulaşıp fatura veya kredikart ekstre soracaklar belgeyi yollayın. Tekrar hesaplansın ve gümrük fiyat düşsün.

Bu adımları uygulayarak gümrük hesaplamanızı düşürebilirsiniz. İlerleyen tarihlerde bu adımlar değişebilir örneğin gümrük hesaplamasını dağıtım yapılan ilinizin ilçenizin merkezinden de yaptırabilirsiniz. Yanlış bilmiyorsan PTT bu konu üzerinde çalışıyor. İstanbul üzerindeki yükü hafifletmeye uğraşıyor. Umarım bunu yaparlar ve istanbuldaki gecikmeler son bulur.

AliExpress ve benzer site siparişlerinizde gümrük olayları böyle oluyor.

Harici durumlar ve çok pahalı ürünler için durum farklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir