AliExpress Siparişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir önceki yazımda size gümrük ve masraflar hakkında bilgi vermiştim.

Bu yazıda sizlere Sipariş Vermeden önce, Sipariş verirken ve Sipariş Verdikten Sonra nelere dikkat etmelisiniz bunlardan bahsedeceğim.

AliExpress ve Alibaba Nasıl Çalışır?

Biraz siteden bahsedeyim.

AliExpress, Alibaba şirketinin alt markasıdır. Alibaba.com toptan siparişler için vardır. AliExpress ise perakende tek satışlar için vardır.

Eğer alacağınız bir üründen en az 10-20 tane alacaksanız sizlere tavsiyem Alibaba.com üzerinden uygun bir satıcı bulmanız.

AliExpress ile Alibaba arasındaki ortak özellik bir pazar yeri olmaları. Çinli üreticileri dünyadaki müşterilerle buluştururlar.

AliExpress Ürün Arama ve En İyi Fiyatı Bulma

AliExpress ‘te bir ürünü almadan önce muhakkak iyice arayın.

İstediğinizi ürünü birebir bulduktan sonra hemen almayın.

Bulduğunuz ürünün ismine ve özelliklerine bakıp diğer satıcılardan bulun.

Aynı ürünü onlarca hatta bazen yüzlerce farklı satıcının sattığını göreceksiniz. Bu sebeple en iyi fiyatı ve ücretsiz kargoyu veren satıcıyı bulmanız önemli.

Arama Sonuçlarını Okuma

Sizin için örnek bir arama yaptım. Arama Terimi: USB HUB

AliExpress normalde en iyi sonuçları en başta gösterir. Bu sonuçlar genellikle çok satan, çok oy alan ve yüksek indirimi olan ürünleri gösterir. Fakat bunların neredeyse hepsi manipüle edilebilen şeyler olduğu için karşınıza çıkan ilk sonuçlara bakmayın.

İlk yapmanız gereken şey ücretsiz kargo olan ürünleri filtrelemek. Her zaman her ürün için ücretsiz kargo seçeneği sunan satıcı olur ve kargo fiyatını ayrı konup ürünün fiyatını düşük göstermeye çalışan akıllılar olur. Gözünüz açık olsun. 😂

Filtreleme sonrası aradığınız ürünün en ucuzunu açıp inceleyin. Açıklama kısmına bakın ve karşılaştırmalar yapın.

AliExpress Kargo Seçimi

Diyelim istediğiniz ürünü buldunuz. En iyi fiyat ile satış yapan satıcıyı da buldunuz.

Sırada kargo seçimi var. Kargo seçiminizi otomatik bırakmayın. Bazı satıcılar kötü kargo seçenekleri sunar. Bazıları hiç seçenek sunmaz. Bunlardan uzak durmalısınız.

Kırmızı ile işaretlediğim yere tıklayarak kargo şirketlerinin listesini görebilirsiniz.

Benim tecrübelerime dayanarak China Post Registered Air Mail en iyi ve en hızlı seçenek. Kargolar biriktirip uçakla geliyor. Tabi diğer kargolara göre göreceli biçimde hızlı diyeyim.

Bu kargonun hızlı olmasının bir kaç sebebi var. Birincisi Çin devletinin desteği resmi Çin kurumu. İkincisi kendine ait onlarca uçakları var. Üçüncüsü en çok kullanılan kargo seçeneği olduğu için hızlı biçimde uçaklar doluyor. Uçağı doldurunca kargo başına maliyet düştüğü için uçak dolunca kargomuz hareket ediyor.

Bu seçenek ile aldığım kargoların benim için ortalaması 10 gün diyebilirim. Elbette arada 20 kargoda bir felan gecikme 40-50 gün oluyor. Fakat o kadar da olacak tek tük göze alın zaten.

Bu seçenek dışında seçip yapacak olursanız Singapore Post, AliExpress Standard ve EMS ePacket tavsiye ederim. Bu seçeneklerin hepsi takip edilebilirler ve en hızlılarıdır.

Ayrıca bir bonus tavsiyem var. Yanwen Economic Air Mail seçeneği. Bu seçenekte takip yapamıyorsunuz. Türkiyeye girince ürün allaha emanet oluyor. Sadece Türkiyeye kargo girdiği ana kadar takip yapabilirsiniz. Sonrasında PTT den size gelene kadar izleyemezsiniz. Gümrük işi bittimi, masrafı ne oldu, benim şehrime ilçeme girdimi felan bunları göremezsiniz.

Fakat Yanwen Economic Air Mail çok hızlı kargolardan birisidir. Yanılmıyorsam China Registered Air Mail den sonra en çok kullanılan ikinci seçenek Yanwen Economic Air Mail oluyor. Satıcılar açısından da ucuz olduğu için çok tercih ediyorlar.

Hızlı olduğu için bu seçeneği de düşünebilirsiniz. Kargoyu sadece Çin içinde takip edersiniz. Fakat zaten mesele TR ne zaman girdiğini bilmektir. Bir kargo Türkiye’ye girdikten sonra en fazla 1 hafta sonra iliniz-ilçenize geliyor.

Fakat takip edemediğinizi PTT bildiği için çalışanlardan biri postaya yatmaya kalkabilir.

Eğer ürününüz değerli bir şey ise Yanwen Economic Air Mail bu seçeneği kullanmayın.

Kargo Takip

Kargonuzu takip etmek için AliExpress siparişlerim ekranını kullanabilirsiniz elbette ama her seferinde giriş yapmak gıcık oluyor.

Size şu siteyi tavsiye ederim toplu biçimde takip yapabiliyorsunuz. Güzel bir site.

https://www.17track.net/en

Ürününüz Türkiye’ye girdiği andan itibaren takibinize PTT den devam edin.

https://gonderitakip.ptt.gov.tr/

Son

Paylaşacaklarım bu kadar. Bu bilgileri izleyerek en ucuz fiyata ve en güvenli biçimde istediğiniz ürünleri alabilirsiniz.

Takılırsanız veya bir sorunuz olursa yorumlardan sorun görünce cevaplarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir