Açın Şu Paypal ‘ı Artık

Türkiye derin bir ekonomik krizin içeriside ve bu kriz daha da derinleşmeye devam ediyor.

Son 10 yılda yaşadığımız enflasyon ve develüasyonun haddi hesabı yok.

O kadar fakirleştik ki artık alınan maaşların bile alım gücü düştü enflasyon karşısında erimeyen hiç bir meslek ve maaş kalmadı.

Böylesine bir dönemdeyken halen Paypal ‘ın kapalı kalması büyük bir yanlış.

Temel olarak Paypal ‘ın engellenme sebebi olarak gösterilen konular şunlar;

  • Türkiye’ye verileri getirmiyorlar
  • Yapılan para akışı izlenemiyor
  • Vergi kaçıranları takip edemiyoruz

Önceden bu sebepler geçerliydi sistem yetersizdi, maliye altyapısı bankaları anlık izleyemiyordu ve bankacılık sistemimizde gerçek zamanlı bir veri tabanı yoktu.

Fakat durum artık böyle değil maliyenin elindeki yazılım ile dakikalar içerisinde istenilen kişinin herhangi bir bankadaki dökümü görülebiliyor.

Ayrıca bankalar artık şüpheli işlem olduğunda bunu anında maliyeye bildiriyorlar. Bu şüpheli işlemin durumu ve önemi miktara göre doğr uorantılı artıyor.

Fakat gelen ödeme yurtdışında bilinen bir hesaptan geliyorsa yani izleniyorsa miktar ufak dahi olsa maliyeye düşüyor ve işlem başlatılıyor.

Nereden mi biliyorum ?

Bütün Youtube ödemeleri Türkiye ‘ye Irlanda’dan aynı hesaptan gelir. Maliye yurtdışındaki bu hesaptan Türkiye hesaplarına gelen her bir kuruşu takip ediyor. Gelen hesapların sahipleri düzenli kontrol ediliyor vergi veriyorlar mı diye. Veriyorlarsa sorun olmuyor vermiyorlarsa hemen vergi cezası için işlemler başlatılıyor.

Aynı durum paypal şu anda işlerse onun içinde geçerli olacak.

Yani artık maliyenin ve bankacılık denetleme kurulunun “biz paypala giren çıkan parayı takip edemiyoruz” demesi bir yalan olacaktır. Öyle olsaydı on binlerce youtuberın hesabına yatan paraları takip edemezlerdi.

2016 yılında teknik olarak bu mümkün olmadığı için böyle denmiş olabilir. Fakat artık maliye her kuruşu izleyebiliyor.

Diğer konuya gelince “paypal türkiyede sunucu barındırmak istemiyor”

Açıkçası bu sebepte aynı yukarda anlattığım gibi 2016 yılında bir sorun ve ihtiyaç olabilirdi fakat artık değil. Maliye kendi gerçek zamanlı veritabanı sayesinde zaten yerel herşeyi izleyebiliyor. Paypalın artık Türkiye’ye bir sunucu kurmasını istemeye ihtiyaç kalmadı.

Teknik sebepleri elediğimize göre artık konuya dönelim.

Paypal artık açılmalıdır zaten yeterince gecikti. Yurtdışıyla iş yaparken resmen sürünüyoruz. Bütün dijital sektörler paypal a muhtaç. Türkiyede alterantif diye üretilen hiçbir ödeme yöntemi ulyuslararsı arenada yeterince büyüyemedi ve kabul görmedi. Anca yerelde kendi aramızda alışveriş yapıyoruz. Bunu zaten yapıyorduk bir şey değişmedi.

Paypal açık olsaydı milyarlarca dolar Türkiye’ye girebilecekti.

Bir inat uğruna halen Paypal yasaklı ve bu inat bize çok zarar veriyor.

Türkiye ekonomisini şu saatten sonra sadece dijital ekonomi kurtarabilir. dijitalde yapılabilecek o kadar iş var ki ve o kadar büyük potnasiyelimiz var ki Türkiye’nin önemli bir cari açıüğı dijital ekonomi ile kapatılabilir.

Yirmi yıldır CARİ açık veren ülke olmaya devam ettik. Değer üretmemiz lazım. Son on yıldır yapılan ekonomik hatalar bizi Arjantin’den beter bir ekonomi olma yolunda hızla ilerletiyor. Dünyadan kredi ala ala ülke artık ülke yürüyemez.

Bunun yerine kendi dövizimi kazanarak ülkeyi büyütsek daha iyi olmaz mı?

Açın şu Paypalı artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir