Açılması Elzem Sosyal Medya Hesapları

Sosyal Medya organik bir biçimde insanların sanal ortamda sosyalleşmesi için var olan sitelerin tamamı için verilen bir isimdir.  İngilizce Social Media teriminden geliyor. Halen gelişmekte ve konu insan olduğu için gelişmeye devam edecek bir alan.

Sosyal Medya sitelerinden bir çoğunun borsaya açılmasından sonra profil başına hisse gibi değerler biçilmeye başlanmışken halen sosyal medyada olmalı mıyım ? Şirketin sosyal medya hesabı olmalı mı ? Gibi sorular saçma duruyor. Çünkü aktif olmasanız dahi sosyal medyada resmi hesaplarınız olmaması size zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

Güzel bir örnek vereyim gazeteci ve tarihçi Murat Bardakçı sosyal medyayı sevmiyor.  Sırf sevmediği için bir hesap açma gereği duymamış. Her 3-5 programda bir izleyicilerine “O hesap benim hesabım değil”, “Benim adıma açılan hesaplara kulak asmayın” demekten kendini alamıyor. çünkü kendisi adına gerçekten ciddi sayılarda ve takipçiler de olan sosyal medya profilleri bulunuyor. Sosyal Medyayı es geçmek itibar yönetiminde 10 – 0 geriden başlamaktır. İtibarınızı ve kalitenizi korumak için aktif olmasanız dahi sosyal medyada olmanız gerekir. Yoksa Sevgili Murat Bardakçı gibi “O ben değilim”, “o hesaplara inanmayın” diyerek papağan olursunuz.

Halbuki teknolojiye ayak uydurmak zorundayız. Hareketli bir iş yaşamına sahip olup da “Ben cep telefonu kullanmayacağım” diyebilir miyiz? Elbette hayır. İletişim en önemli konudur ve günümüzde sosyal medya hesapları en az telefon kadar önemlidir.

 

Hangi Sosyal Medya Siteleri

Yüzlerce sosyal medya sitesi var. Elbette bunların en popülerleri Facebook ve Twitter devamında 10-15 site daha var onları şuradan inceleyebilirsiniz. Fakat bu demek değildir ki sadece Facebook ve Twitter kullanmak yeterlidir.

Bulunduğunuz sektöre ve yaptığınız işe göre sosyal medya gereksinimleriniz değişir. Örnekler vererek hangi durumlarda hangi sitelere ihtiyaç vardır ve kullanmak gerekir görelim.

Bir bloggersanız kendi halinizde yazılar yazıyorsanız ve bu yazılar genel hayatı ilgilendiren her konuda olabilecek şeylerse en popüler ağlar olan twitter ve facebook size yeterli olacaktır. Buralarda açacağınız sayfa, grup ve profiller ile istediğiniz kitleye ulaşabilir veya kendi kitlenizi yaratabilirsiniz.

Bir ticari site sahibiyseniz e-ticaret, şirket sitesi, kurumsal site veya web ajans olabilir. Facebook ve Twitter ile birlikte bir Linkedin sayfası ve çalışan olarak profil açmanız iyi olacaktır. Linkedin dünyanın en büyük iş ağıdır ve potansiyel iş bağlantıları kurmanızı sağlar. Türkiye’de kullanım oranı yüksek ve artmaya devam ediyor.

Kadın blogger, yemek tarifleri sitesi, sağlık ve moda gibi içeriklere sahip bir site sahibiyseniz veya bu işlerle uğraşıyorsanız Twitter, Facebook ve Pinterest hesaplarınız olması gereklidir. Pinterest %90 kadınların kullandığı bir sosyal ağdır. Kadınların sevdikleri, yemek, çanta, elbise, ayakkabı ..vs paylaştığı bir ortamdır. Bu ortamda hem potansiyel sevdiğiniz konuları bulabilir hemde potansiyel takipçiler kazanabilirsiniz.

Fotoğrafçı, tasarımcı, programcı veya sanatçıysanız durum çok çeşitlenebiliyor. Örneğin Web tasarım ve Programlama gibi konularla ilgileniyorsanız dribbble ve behance sizin için doğru seçim olacaktır.

Çoğunluk programlama ile ilgileniyorsanız Github hem kodlarınızı dünya ile paylaşmak, hem düzenli ve yedekli kod yazmak hemde potansiyel projenize destek sağlayacak insanları bulmak için inanılmaz güzel bir ortamdır.

Fotoğraf ile ilgileniyorsanız ve onları dünya ile paylaşacak yer arıyorsanız Flickr sizin için en iyi yer diyebilirim. Hem size verdiği devasa alan 1 TB ile hemde devasa topluluğu ile dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım sitesidir.

Hangi sosyal ağlarda bulunmalıyım konusunda çok kafanız karışmasın. Başlıca ve artık günümüzde zorunlu denilebilecek Twitter ve Facebook hesaplarınızı muhakkak açmalısınız sonrasında işinize ve ilginize göre kategori bazlı sosyal ağ seçim orada aktif olmalısınız.

 

Sonuç

Doğru bir biçimde kullanılan sosyal medya hesapları ticari açıdan sizlere müşteri sadakati artışını sağlamanızı ve potansiyel yeni müşteriler bulmanızı sağlar.

Ayrıca sosyal ağlar kişisel olarak itibarınızı arttırmanızı ve yaptığınız işler için ilginin artmasını da sağlar. Yani işini bilen birisi bir malı daha çıkartmadan önce sosyal ağlarda pazarlayıp potansiyel müşterilerini oluşturabilir ve bu sayede çıkardığı gün satışa başlayabilir.

Elbette Sosyal Ağların kullanım sınırı yok insanla ilişkili her konuda sosyal ağlar kullanılabilir.

Nasıl yaparım? Sorusuna siz cevap vereceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir